Renesance české kuchyně podle prezidenta Asociace kuchařů a cukrářů Miroslava Kubce začala po roce 2005, kdy se kuchaři a školy, které budoucí kuchaře vzdělávají, začaly tímto trendem zabývat. "Připomíná se základ české kuchyně, kterým jsou především omáčky, ze základních potravin pak především brambory, které se zde všude pěstovaly," uvedl. Podle něj je v Česku řada surovin, které snesou srovnání se zahraničními delikatesami.

Budoucí kuchaři se tak nyní učí, že prémiová gastronomie nemusí být postavená jen na mořských rybách z dovozu, ale i na surovinách pocházejících z Česka. Podle Kubce jde například o domácí těstoviny, které prý třeba Italové neumí udělat. "Naše klasická těstovina, kterou dělaly naše babičky, je 13 vajíček na kilo mouky. Z toho jsou pak skvělé těstoviny, flíčky, domácí nudle do polévky," doplnil Kubec.

Jiná situace je u masa, které bývá převážně z dovozu a v běžné restauraci se prý už s českým masem zákazník téměř nesetká. "Tuzemští výrobci jsou málo konkurenceschopní a restaurace hledí především na cenu a kvalitu a místo původu už je tolik nezajímá," řekl ředitel nákupu tuzemské divize dodavatelské společnosti Bidvest Foodservice Jan Valečka. Pokud restaurace inzerují, že maso pochází z tuzemských farem, může jít pouze o iluzi, protože původ se velice těžko prokazuje, tvrdí.

Dalším problémem je skutečnost, že řada lidí považuje českou kuchyni za nezdravou. To, že tuzemské pokrmy, jsou-li připravovány podle tradičních receptů, nejsou zrovna dietní, je důsledek zcela odlišného životního stylu, který naší předkové vedli, uvedl Pavel Maurer, organizátor gastronomických akcí a vydavatel gastronomického průvodce Maurerův výběr Grand - Restaurant. Lidé tehdy nejedli tolik jídel přes den a pracovali především fyzicky. Šéfkuchaři pracující s původními recepty nyní hledají možnosti, jak tradiční pokrmy zlehčit bez toho, aby tím byly tyto recepty ochuzeny.

Česká kuchyně je podle Kubce syntézou středoevropských kuchyní a pokrmů vyskytujících se zejména v okolních zemích patřících v devatenáctém století k Rakousko - Uhersku. Nynější návrat k původní kuchyni není specialitou jenom České republiky. Jde o celosvětový trend, který je možné vidět v celé řadě jiných zemí, dodal.