"Pokud vše poběží jako dosud, pak chceme mít doma veškerou naftu ideálně do konce července," řekl dnes předseda správy Pavel Švagr.

Návrat nafty zpět do vlasti zajišťuje Čepro a ČD Cargo, jedná se o dva vlaky týdně

Dopravu do ČR zajišťuje státní distributor paliv Čepro, smluvním dopravcem je ČD Cargo. Švagr už dříve uvedl, že přeprava paliva nebude stát více než 60 milionů korun. Evidenční hodnota dosud převezené nafty je zhruba půl miliardy korun.

Švagr dnes uvedl, že původně bylo v plánu vypravit pro naftu celkem 70 vlaků, přidáním dalších cisteren u každého vlaku se ale podařilo polovinu nafty přivézt 32 vlaky. V současnosti jezdí do ČR s naftou z Německa dva vlaky týdně. "Rád bych viděl tři vlaky týdně, ale prostě to z technických a personálních důvodů není možné," uvedl Švagr.

Proč byla nafta uskladněna v Německu?

Česko může mít část zásob nafty uskladněnu v Německu na základě dodatku smlouvy o skladování specifických zásob z roku 2004. Dodatek v roce 2010 uzavřela SSHR.

Správa tehdy argumentovala například tím, že stát uskladněním části zásob nafty v Německu ušetří desítky milionů korun.

Švagr v minulosti několikrát uvedl, že předchozí vedení správy ale neodhadlo všechna potenciální rizika, která z kontraktu vyplývala.

V novele zákona o působnosti SSHR, která je nyní v připomínkovém řízení, proto správa navrhuje, aby o uložení českých hmotných rezerv v zahraničí vždy rozhodovala vláda.

Kauza Viktoriagruppe

S kauzou Viktoriagruppe souvisí podle nedávného vyjádření Švagra také obvinění bývalého šéfa SSHR Ondreje Páleníka, který byl spolu s dalším vysoce postaveným manažerem správy v únoru obviněn kvůli uzavřenému dodatku na pronájem nádrže v Nelahozevsi.

Švagr uvedl, že Viktoriagruppe se před časem zavázala hradit náklady na pronájem nádrže firmě Mero, která je státním provozovatelem ropovodů, v roce 2013 byl ale podepsán dodatek ke smlouvě, který firmu této povinnosti zbavil.

Podle Švagra od té doby hradí pronájem prázdné nádrže SSHR. Dodal, že stát tak nyní platí společnosti Mero čtyři miliony korun měsíčně.

Páleník, který vedl SSHR od listopadu 2012 do února 2014, vinu odmítá.

Čtěte také:

Viktoriagruppe chce po ČR dva miliony eur za uskladněnou naftu
ČR se dohodla na vrácení nafty z německých skladů Viktoriagruppe
Na odvoz nafty ze zkrachovalé Viktoriagruppe získá Česko víc času