Míra nezaměstnanosti v eurozóně v červnu poklesla na 9,1 procent, což je nejnižší úroveň od roku 2009. Nepatrně se snížila také v sousedním Německu, a to z loňských 4,2 procent na dnešních 3,8 procent.

Ilustrační foto
Nezaměstnanost je na desetiletém minimu. Roste zájem firem o Ukrajince

Podle průzkumů České národní banky ale domácí podniky hlásí, že nedostatek pracovní síly je výraznou brzdou dalších investic. Na takové bariéry většina evropských ekonomik nenaráží, takže jejich nezaměstnanost má bezesporu ještě kam klesat, je přesvědčen Jan Bureš, hlavní ekonom společnosti Patria Finance.

Dnešní čísla dále odhalila dobrý výsledek hrubého domácího produktu ve druhém čtvrtletí. Jeho meziroční růst by se poprvé po šesti letech mohl pohybovat nad dvěma procenty.

Ilustrační foto
Nízká nezaměstnanost? Učni nepomohou, polovina je nepoužitelná, zní z firem

Evropská centrální banka nicméně s otočením kormidla vyčkává na stabilizaci inflace. Ta v červenci zůstala na 1,3 procentech, což je o trochu méně, než se čekalo. Od září navíc začnou odeznívat vlivy vyšší ceny pohonných hmot a potravin, takže by se měl růst cen přirozeně přiblížit své jádrové úrovni. Pokud se ta bude kolem jednoho procenta jako dosud, nebude reakce ECB nijak agresivní, domnívá se Bureš.