Odborové organizace přijaly návrh vedení podniku jako značně nedostatečný. Vnímají ho jako první krok, kterým se přiblíží ke svému návrhu, jímž je navýšení mezd o deset procent. Obě strany se dohodly, že jednání o mzdách s ohledem na ekonomickou situaci firmy budou pokračovat v červnu, dodal mluvčí pro ČTK.

„Přidání považujeme za nedostatečné vzhledem k inflaci a i s ohledem na to, že v minulém roce tarifní mzdy nezvyšovaly. Podařilo se nám vyjednat alespoň mimořádné odměny. Průměrná tarifní mzda za rok 2023 by mohla být zhruba 30 tisíc Kč. Pořád ale bude asi o 25 procent nižší, než je průměrná mzda v ČR,“ řekla ve středu večer ČTK předsedkyně Podnikového koordinačního odborového výboru České pošty Jindřiška Budweiserová. Loni Česká pošta pouze zaměstnancům vyplácela mimořádné odměny v celkové výši 8600 Kč.

Pošta je pátý rok ve ztrátě

Pošta je podle Budweiserové pátým rokem ve ztrátě, což je velmi špatné východisko pro jednání o růstu mezd. „Důvodem špatné ekonomické situace je především státem špatně nastavený systém úhrady nákladů základních poštovních služeb, které pošta musí poskytovat a které jsou ztrátové. V letošním roce bude mít vážný dopad do výnosů podniku také povinné zřizování datových schránek - očekává se výpadek asi 1,5 miliardy korun,“ dodala Budweiserová.

Senioři a finance - Ilustrační foto
Penze se od června opět mimořádně zvýší. Průměrný důchod přesáhne 20 tisíc

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) na začátku února oznámil, že stát letos zahájí rozsáhlou transformaci České pošty. Jejím cílem bude redukce nákladů a zmodernizování jejích služeb. Řešit se bude i možné rozdělení státního podniku a služeb.

Česká pošta předloni snížila ztrátu o polovinu na 681 milionů korun. V předchozím roce vykázala propad 1,37 miliardy korun. Provozní výnosy vzrostly o 400 milionů na 19,55 miliardy korun. Státní podnik provozuje 3200 poboček a zaměstnává zhruba 25 tisíc lidí. Od státu má nárok na úhradu nákladů za poskytování základních služeb do výše 1,5 miliardy Kč. Limit pro kompenzaci by se měl podle návrhu Rakušana odstranit.