„Vzhledem k rostoucím nákladům zejména na energie a pohonné hmoty jsme od 1. listopadu upravili ceník našich služeb. Dochází mimo jiné ke zdražení obyčejného psaní o dvě koruny ze současných 19 korun a z 26 na 28 v případě prioritního,“ uvedl Vitík.

Základní cenu služby Balíkovna Česká pošta zvýší o deset korun na 75 korun, s dobírkou na 94 korun. Pro registrované uživatele se cena nemění, zůstává na 65 korun bez dobírky a 84 korun s dobírkou.

Samovýroba dřeva. Ilustrační snímek
Lidé kvůli drahotě masivně sbírají klestí v lese. Jenže zapomínají měřit

Cena odeslání poštovních a dobírkových poukázek stoupne ve všech případech o pět korun. Základní cena za poslání částky do 5000 korun se tedy od listopadu zvýší na 49 korun u poukázky typu A, na 42 korun u poukázky typu B a na 58 korun u poukázky typu C.

Poštovní poukázky pošta zdražila o pět korun už loni v dubnu, kdy zvyšovala i cenu doporučených a cenných psaní.

Zásilek ubývá

Od letošního října pošta zpoplatnila službu SIPO i pro bezhotovostní platby formou inkasa z bankovního účtu. Pokud zákazník vyžadoval potvrzení pouze e-mailem, byla služba dosud zdarma. Nově za ni podnik vybírá pět korun.

Ilustrační snímek
Sedm z deseti. Češi vnímají pokles své životní úrovně, ukázal průzkum

Pošta loni podle údajů ČTÚ doručila 147,7 milionu obyčejných zásilek do dvou kilogramů, což je o desetinu méně než v předchozím roce. U obyčejných balíků do deseti kilogramů pošta zaznamenala pokles o čtvrtinu na 195 tisíc zásilek.

Česká pošta loni snížila ztrátu o polovinu na 681 milionů korun. V předchozím roce vykázala propad 1,37 miliardy korun. Provozní výnosy vzrostly o 400 milionů na 19,55 miliardy korun. Státní podnik provozuje 3200 poboček a zaměstnává 27 tisíc lidí.