Téměř třetina Čechů se snaží na dovolené šetřit výdaje tím, že si sami vaří, čtvrtina tak, že na místě příliš neutrácí, vybírá levnější variantu ubytování nebo volí zájezdy na poslední chvíli. Jen 14 procent Čechů uvedlo, že se na své hlavní dovolené neomezují a nešetří.

Z těch, kdo letos pojedou na dovolenou nebo na dovolené již byli, ji dvě třetiny (67 pct.) stráví v zahraničí a třetina v tuzemsku. Češi nejraději tráví dovolenou u moře nebo vody (55 pct.). Pětina pojede na poznávací zájezd a aktivně např. na kole, lodi nebo pěší turistikou stráví dovolenou 14 procent českých turistů.

Největší část z dovolenkových výdajů padne na ubytování a stravování (8000 Kč) a na dopravu (2500 Kč). Výdaje v místě pobytu jsou průměrně 2000 korun. Výrazně méně peněz dávají lidí za domácí dovolenou, ta stojí domácnost v průměru 9000 korun. Za zájezd do evropských destinací Češi nejčastěji platí 19.000 korun a náklady spojené s dovolenou mimo Evropu se pohybují v průměru kolem 37.500 korun.

Více než polovina Čechů na dovolenou cíleně spoří

„Dovolená je pro nás důležitým mezníkem, což potvrzuje i fakt, že více než polovina Čechů na ni cíleně spoří. Čtvrtina dotazovaných přitom střádá na dovolenou necelý půl rok, další zhruba čtvrtina spoří dokonce půl roku až rok," uvedl ředitel retailového bankovnictví ING Bank Libor Vaníček.

Na dovolenou spoří podle průzkumu 55 procent Čechů, čtyři z deseti k jejímu financování používají aktuálně dostupné peníze. Pouze tři procenta dovolenkářů se letos plánují kvůli dovolené zadlužit. Většina (58 pct.) předpokládá, že jejich výdaje budou stejné jako při předchozí dovolené, zatímco asi třetina počítá s vyššími náklady. To se týká zejména mladých z věkové skupiny 18–30 let.