Pro úvěrové klienty Sberbank CZ se podpisem smlouvy zatím nic nemění. Až do úspěšného vypořádání prodeje jsou nadále povinni splácet své závazky jako doposud.

Nabídnutá kupní cena vychází z řízení, kterého se zúčastnilo několik zájemců. Nabídka České spořitelny společně s dostupnou hotovostí a předpokládaným výtěžkem ze zpeněžení ostatních aktiv Sberbank CZ by měla podle Lužové dostačovat ke stoprocentnímu uspokojení Garančního systému finančního trhu, fyzických osob a malých a středních podniků. S velkou pravděpodobností pak i k více než 90procentnímu uspokojení pohledávek krajů, měst, obcí a velkých firem.

„Pokud regulační úřady tuto transakci schválí, budeme moci pokračovat v rozšiřování silné pozice České spořitelny na českém trhu,“ uvedl k dohodě o převzetí úvěrového portfolia Sberbank CZ Willi Cernko, šéf rakouské Erste Group, která je vlastníkem České spořitelny. „Stejně jako loňská koupě aktivit společnosti Commerzbank v oblasti firemních klientů v Maďarsku je tato transakce příkladem toho, jak cílené akvizice podporují organický růst Erste Group,“ dodal.

Cena za portfolio úvěrového portfolia Sberbank je podle analytika portálu Capitalinked.com Radima Dohnala velmi dobrá a kupující Česká spořitelna podle něj kupuje portfolio zřejmě z velké části z důvodu zvýšení klientského kmene. Prodej se přitom uskutečňuje v dobu, která prodávajícím nepřeje. Kupující museli oceňovat budoucí hodnotu splátek, a ta se za dobu od konce února dodnes jen snížila, řekl ČTK.

Podepsanou smlouvu musí ještě schválit Česká národní banka a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a předpokladem jejího dokončení je udělení další výjimky z amerického sankčního seznamu OFAC, když ta současná vyprší 12. prosince tohoto roku.

Proces mohou ohrozit věřitelé a soudní spory

K dokončení prodejního procesu však nemusí dojít, pokud se povedou soudní řízení o odvoláních, která někteří z věřitelů podali proti jmenování věřitelského výboru na schůzi věřitelů 6. a 7. října, nebo bude příslušná smlouva o prodeji úvěrového portfolia spořitelně napadána žalobami věřitelů či budou prodej ohrožovat jiné soudní návrhy, upozornila správkyně.

„Insolvence Sberbank CZ patří mezi největší v historii ČR, a to jak finančním objemem, tak počtem věřitelů. Proto jsem velmi ráda, že se nám podařilo dosáhnout ve velmi krátké době tohoto mimořádného výsledku. Chtěla bych velmi ocenit odpovědný a profesionální přístup ze strany České spořitelny a také podporu řádného věřitelského výboru,“ uvedla Lužová. Připomněla, že každý spor značně ohrožuje a oddaluje termín zahájení výplaty všech věřitelů.

Zbytek úvěrového portfolia a ostatní aktiva Sberbank CZ, která nejsou součástí smlouvy o smlouvě budoucí na koupi úvěrového portfolia uzavřené s Českou spořitelnou, plánuje insolvenční správkyně nabídnout na začátku roku 2023 ostatním bankám i nebankovním společnostem.

Pražský městský soud prohlásil konkurz na Sberbank CZ koncem letošního srpna. Česká národní banka (ČNB) na začátku května pravomocně odebrala bance bankovní licenci a pražský městský soud poté poslal banku do likvidace. Kroky k odnětí licence zahájila ČNB již 28. února. Důvodem bylo zhoršení situace Sberbank CZ kvůli odlivu vkladů po zahájení ruské invaze na Ukrajinu.

Nejhodnotnějším aktivem Sberbank je víc než 43 tisíc úvěrů. Banka má asi 3800 dlužníků z řad právnických osob a 31,5 tisíce dlužníků fyzických osob, z nichž je 13 300 dlužníků z hypotečních úvěrů.