"Dařilo se nám obchodně v hypotékách i ostatních úvěrech. Dokázali jsme poskytnout hypotéky v objemu 31,7 miliardy korun. Spotřebitelských úvěrů bylo téměř 80 tisíc v hodnotě 17,4 miliardy," řekl Tomáš Salomon, předseda představenstva České spořitelny. Vedle rostoucích úvěrů má příznivý vliv na velikost čistého zisku zlepšující se kvalita úvěrového portfolia a nárůst čistého zisku z obchodních operací. Ve srovnání s 1. pololetím 2016 se čistý zisk snížil o 6,9 procent.

Jiří Rusnok - guvernér ČNB
Úroky porostou. Dražší bude bydlení, zlevnit může dovolená

Čisté výnosy z poplatků a provizí zaznamenaly v meziročním srovnání snížení o 3,7 procenta na 4,5 miliardy korun v souvislosti s klesajícími příjmy z finančních služeb, protože klienti stále více využívají levnější formy obsluhy a zvýhodněné programy a produkty. Bance se ale zvýšil příjem poplatků z investičních produktů, zejména z obchodování s cennými papíry, za správu aktiv a úschovu a správu cenných papírů. Také jí vzrostly příjmy z prodeje pojišťovacích produktů.

Česká ekonomika prochází příznivým obdobím. Hospodářské oživení v eurozóně zvýšilo zahraniční poptávku po českých výrobcích, což se přenáší do posílení trhu práce, a tím i do vývoje domácí poptávky. To vše se projevuje ve zrychleném růstu úvěrů, v porovnání s loňským pololetím o 8,8 procent na 619,2 miliardy korun. V absolutním vyjádření nárůst představuje 50,2 miliard. Na tomto úspěchu se podílejí úvěry poskytované domácnostem, zejména hypoteční, rovněž tak úvěry firmám a podnikatelům a v neposlední řadě i úvěry veřejné sféře.

Andrej Babiš.
Andrej Babiš: O spolupráci s Okamurou neuvažuji