Místo je volné od července, kdy se ředitel správy Jiří Biskup stal státním tajemníkem ministerstva práce. Úřad vedl od loňského února. Po něm ho dočasně řídí náměstek ministerstva Petr Hejduk.

První výběrové řízení ministerstvo vyhlásilo v srpnu. Podle plánu měl vítěz či vítězka nastoupit na začátku listopadu. Termín se nyní posunul na únor. Přihlášky je možné posílat do konce roku. Podle náměstka není jednoduché uchazeče najít. Kvůli podmínkám služebního zákona je okruh lidí, kteří by se mohli hlásit, omezený.

O služební ředitelské místo na dobu neurčitou se mohou ucházet státní zaměstnanci, kteří v uplynulých osmi letech aspoň čtyři roky pracovali na vyšším postu v některém z úřadů. Mohli také působit v evropských či mezinárodních institucích. Hlásit se mohou Češi a Češky či občané zemí EU. Pokud cizinci v ČR aspoň tři roky nechodili na základní, střední či vysokou školu, musí složit zkoušku z češtiny. Podmínkou je magisterské vzdělání, bezúhonnost, dobrý zdravotní stav, lustrační osvědčení a znalost angličtiny, němčiny či francouzštiny. Doložit je nutné životopis, motivační dopis a koncepci rozvoje správy pro příští roky.

ČSSZ spadá pod ministerstvo práce. Má na starosti vyplácení důchodů, nemocenských, mateřských či ošetřovného. Vede také lékařskou posudkovou službu. Vybírá sociální pojištění. Na konci září posílala starobní, invalidní a pozůstalostní penze téměř 2,9 milionu lidí. Za první pololetí evidovala 942.000 ukončených případů pracovní neschopnosti.

Na sociálních odvodech a na politiku zaměstnanosti úřad vybral za letošních devět měsíců 335,3 miliardy korun, z toho 299,2 miliardy bylo z důchodového pojištění. Na penze, nemocenské, ošetřovné a mateřské se vydalo 324,6 miliard.

Náměstek Hejduk začal v úřadu se změnami. Před týdnem je představil sněmovnímu sociálnímu výboru. Řekl, že úprava má vést ke zjednodušení agendy a urychlení vyřizování. Noví poslanci a poslankyně se chystají správu v lednu navštívit.

Nový ředitel správy bude muset řešit potíže s lékařskou posudkovou službou, které chybějí lékaři. Zajistit bude muset také nový informační systém pro vyplácení důchodů. Klienti by navíc měli mít ke svým údajům o nemocenských, odvodech či penzích v budoucnu přístup elektronicky.