České banky troubí do útoku. Tedy ne že by se chystaly do boje, ale ofenziva to bude i tak pořádná. V letošním roce totiž chtějí rozšířit používání bezkontaktních platebních karet na tuzemském trhu.

Úvodní kroky podnikly již na podzim minulého roku, kdy tyto karty začala vydávat i Česká spořitelna jako jeden z největších domácích peněžních ústavů.

Do dalšího pilotního projektu, který ostatně ještě stále trvá, se pak na podzim zapojily Komerční banka, Citibank a Visa Europe, společně s některými obchodními řetězci a poskytovali telefonických služeb. A teď přibudou další.

Jak potvrzují i představitelé bank, účastníci naší ankety na druhé straně přílohy, letos prakticky nebude finančního ústavu, který by se k tomuto modernímu způsobu placení nepřidal.

Rychlost a pohodlí

Při platbách do 500 korun totiž není nutné zadávat PIN, platební kartu či příslušnou nálepku umístěnou třeba na mobilu stačí pouze přiložit k terminálu. Platba nad 500 korun je sice rovněž bezkontaktní, ale z bezpečnostních důvodu je už v takovém případě nutné PIN zadat.

„Česká spořitelna nabízí karty pro bezkontaktní platby od října loňského roku. Do dnešního dne jsme vydali více než 220 000 těchto karet. V současné době mohou jejich majitelé platit bezkontaktně například v síti obchodů Spar ČOS, C&A, bauMax, Česká lékárna, knihy Dobrovský, potraviny Flosman a v pražských prodejnách Kauflandu. V nejbližší době plánujeme umístění bezkontaktních terminálů i v kinech společnosti Cinema City, v marketech Penny, Billa, Lidl, Obi, Kika, Datart a dalších,“ uvedl k tomu Petr Podzimek z tiskového centra České spořitelny.

O značném rozmachu mluví i Miroslav Lukeš, generální ředitel společnost MasterCard Europe ČR: „Rok 2012 bude pro bezkontaktní platby ve znamení dalšího rozšiřování. Zákazníci bank jistě přivítají i jejich komfortnější alternativu, v podobě samolepek na mobil nebo na klíčenky. Část karet se ‘přestěhuje’ do aplikací chytrých mobilních telefonů. Naší předchozí technologické a marketingové expertízy uskutečněné v zahraničí chceme využít i na českém trhu.“

Možnost nahrazení klasické plastové karty pouhou nálepkou s čipem je pak další výhodou bezkontaktního způsobu placení. V Polsku, ale i na Slovensku je oblíbené umístění takové chytré nálepky třeba na hodinkách.

Bouřlivých pět let

Braňo Cehlárik, mluvčí Citibank, zdůrazňuje v této souvislosti jinou okolnost: „Rostoucí počet poskytovatelů bezkontaktních plateb a neustávající zájem veřejnosti ukazuje směr pro celý bankovní sektor, a tím je digitalizace. Očekáváme, ze rok 2012 bude v tomto směru přelomový, tedy že dojde k masivnímu přírůstku míst, kde bude možné platit bezkontaktním způsobem. Pro nás přináší tento vývoj rozhodnutí vydávat všechny naše nové kreditní karty už jen jako bezkontaktní.“

Bezkontaktní platební technologii představili její tvůrci ve Velké Británii v roce 2007. Pak následoval poměrně rychlý rozvoj i v dalších státech Evropské unie, ale třeba také v Turecku.

Start v České republice přišel ve srovnání s okolními zeměmi možná trochu později, ale vše nasvědčuje tomu, že tuzemské bankovnictví je na nejlepší cestě toto mírné zpoždění dohnat.

Bez hotovosti

- Samotná transakce se u bezkontaktních karet uskuteční za necelou vteřinu. Tento způsob placení menších částek je tak rychlejší a pohodlnější.

- Platba je však i bezpečnější. Zákazník totiž kartu nevydá z ruky a po celou dobu transakce může dohlížet na její průběh. Počet plateb je většinou omezen na tři denně. Takové omezení snižuje možné ztráty v případě odcizení karty.

- Velmi perspektivní oblastí použití těchto karet je i městská hromadná doprava. O tomto způsob prodeje jízdenek uvažují evropské metropole Paříž i Londýn, zatímco New York vsadil předběžně na bezkontaktní platby v taxících.