Původně se do výběrového řízení na členy představenstva přihlásilo 32 kandidátů. Dozorčí rada dnes vybírala z pěti z nich, které ji doporučila výběrová komise. "Před konečnou volbou jsme s nimi znovu hovořili a myslím si, že jsme vybrali kvalitní manažery s jasnou vizí dalšího rozvoje společnosti. Dozorčí rada ocenila rozsáhlé manažerské zkušenosti obou vítězných kandidátů, znalost drážního prostředí a veřejné dopravy," uvedl šéf rady Pavel Kysilka. Podle informací ČTK byli mezi dalšími kandidáty Martin Bělčík, Ctirad Klimánek a Marcel Kalakaj.

Ilustrační foto.
Z Brna do Prahy? Za hodinu. Po expresní trati podél D1 pojedou vlaky až 320 km/h

Po zvolení nových členů představenstva na svou funkci v něm naopak rezignoval Michal Vereš, který byl zodpovědný za provoz. "O svém rozhodnutí, k němuž mě vedou osobní důvody, jsem informoval pana ministra dopravy zhruba před třemi týdny. Dnes jsem rezignaci předložil dozorčí radě," uvedl. O jeho nástupci rozhodne dozorčí rada v nejbližších týdnech.

O Nebeském jako o možném budoucím šéfovi ČD se hovořilo už dříve. Původně měl po nástupu ministra dopravy Vladimíra Kremlíka (za ANO) přímo nahradit Miroslava Kupce, který byl odvolán letos v červnu, později rozhodla dozorčí rada o vypsání výběrového řízení na nové členy představenstva. Do něj se mimo jiné přihlásil bývalý šéf dozorčí rady Karel Pospíšil. Toho v čele rady nedávno nahradil ekonom Pavel Kysilka.

Kritika od opozice

Volbu Nebeského kritizovala opozice. Poslanec Pirátů Jakub Michálek ji označil jako skandál a připomněl, že Nebeského manželka Olga měla na MMR na starosti odpověď České republiky na návrh auditní zprávy Evropské komise k údajnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) a holdingu Agrofert. Podle poslance ODS Stanislava Bláhy pak Nebeský nemá pro funkci šéfa drah základní předpoklady a zkušenosti.

Nebeský v minulosti v Českých drahách už působil, čtyři roky jako výpravčí, poté jako technolog a systémový specialista. Později byl také v dceřiných firmách skupiny ČD-Telematika a ČD Informační systémy. Nyní byl politickým náměstkem na MMR. Další nový člen vedení Kraus byl v minulosti v čele Plzeňských městských dopravních podniků a vedl také Sdružení dopravních podniků.

Rychlík do Prahy na brněnském nádraží. Ilustrační foto.
Vlaky v novém? ČD slibují nalít velké peníze do kvality rychlíků

Členem nejužšího vedení firmy se stal i bývalý šéf Plzeňských městských dopravních podniků (PMDP) Michal Kraus. Ten do konce června vedl Plzeňské městské dopravní podniky, které po šestnácti letech z osobních důvodů opustil. Společnost začal vést v polovině února 2004. „Žádný tlak na mě vyvíjen nebyl, odchod je čistě mé vlastní rozhodnutí,“ řekl tehdy Deníku.

Skupinu Českých drah tvoří osobní dopravce a nákladní ČD Cargo, dále také například Výzkumný ústav železniční, poskytovatel datových služeb ČD Telematika nebo poskytovatel ICT služeb ČD Informační systémy. Společnost v pololetí vykázala zisk 441 milionů korun, což je meziročně o 179 milionů korun více. Skupina zaměstnává přes 23,5 tisíce lidí.