Konec sporu vyplývá z nově zveřejněné výroční zprávy ÚOHS. Jde o zakázku, kterou začaly České dráhy soutěžit v roce 2010 v éře, kdy dopravce vedl Petr Žaluda. Šlo o úplně první nákup elektrických jednotek RegioPanter, Škoda je v době soutěže ještě neměla ani vyvinuté. V této zakázce jich dodala nakonec celkem patnáct.

Zatímco stížnosti konkurence například na nezvyklou šířku dveří ÚOHS odmítl, pět let po vypsání soutěže začal řešit u stejné zakázky jiný problém: dodatek ke smlouvě.

Dálnice D1, ilustrační foto.
Řidiči pod kontrolou. Na dálnici D1 budou další měřené úseky. Podívejte se

České dráhy dodatkem umožnily vyhnout se sankcím za pozdní dodání. Podle původní smlouvy se termínem dodání považovalo předání již schválených jednotek. Škoda je sice dodala včas, ale neschválené. Podle původní smlouvy tak měla zaplatit pokutu. České dráhy ale usoudily, že když jezdí ve zkušebním provozu s cestujícími neschválené, újma nenastala a dodatkem Škodu povinnosti zbavila.

Evropská dotace 

Takový postup se ale nelíbil nejen ÚOHS, ale ani auditním orgánům rozdělujícím evropské dotace. Velká část RegioPanterů byla pořízena s evropskou dotací, Českým drahám stále hrozí, že je budou muset vracet. Řízení ale není ukončeno. Auditní orgán ministerstva financí už dříve rozhodl, že České dráhy by podle vyměřených korekcí měly vrátit 588 milionů korun.

Lokomotiva odtáhla Slovenskou strelu z opravárenského závodu v Hranicích do Přerova. Tam legendární vlak čeká tři týdny lakování.
Po 60 letech na kolejích. Renovace legendární Slovenské strely míří do finále

„Pokud zadavatel po uzavření smlouvy na předmětnou veřejnou zakázku uzavře dodatek, který se dotýká termínu dodání a případné sankce v podobě smluvní pokuty při nedodání sjednaného plnění, pak se jedná o změnu podstatnou, která je způsobilá ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky. Dodavatelé totiž zvažují svoji účast v zadávacím řízení a upravují podobu svých nabídek právě na základě zadávací dokumentace a jakoukoliv její budoucí změnu nemohou dopředu předvídat,“ uvedl ÚOHS ve své argumentaci. Jinými slovy, kdyby konkurenti Škody věděli, že se mohli pokutě vyhnout i při pozdním dodání, do soutěže by se přihlásili.

Spor několik let zaměstnával soudy. Krajský soud nejprve verdikt ÚOHS zrušil, nakonec dal ale za pravdu ÚOHS Nejvyšší správní soud.

„Proti rozhodnutí nebyl přípustný žádný řádný opravný prostředek, takže je rozhodnutí konečné, ač se s jeho závěry neztotožňujeme,“ řekl mluvčí Českých drah Radek Joklík.