Nová internetová stránka má formu standardního realitního webu a je připravená pro přístup z chytrých telefonů a tabletů. Dráhy totiž nyní nabízejí převážně menší budovy jako sklady, dílny, kůlny nebo garáže a předpokládají, že zájem o ně budou mít spíš drobní kupci, třeba živnostníci nebo zahrádkáři. "V tuto chvíli je na webu 140 nabídek prodeje, ale také dalších 600 pronájmů," uvedla ředitelka odboru správy a prodeje majetku ČD Šárka Cidlinská. Další nemovitosti bude dopravce průběžně doplňovat.

Dráhy musejí před prodejem vyřešit majetkoprávní vztahy, vyžádat si souhlas Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) a nemovitosti ocenit. Zájemci nemusejí spoléhat jen na web. "Jestliže v určitém regionu hledáte konkrétní typ objektu nebo pozemku, například k podnikání, obraťte se na naše makléře, kteří mají k dispozici celé portfolio zbytného majetku. Když vhodnou nemovitost najdou, připraví ji k prodeji," doplnila Cidlinská.

Loni dráhy provedly 270 prodejních transakcí, z toho 120 za cenu pod 100.000 korun. "Prodáváme za tržní ceny vycházející ze znaleckého posudku, a pokud najdeme více zájemců, pak samozřejmě rozhoduje nejvyšší nabídka. Poslední slovo má přitom vždy dozorčí rada," podotkl člen představenstva ČD odpovědný za úsek techniky, servisu a majetku František Bureš. Dráhy mají ročně s nepotřebnými budovami a pozemky náklady až stovky milionů korun. "Chceme je proto prodat a získané prostředky využít pro rozvoj naší hlavní činnosti, tedy osobní dopravy," dodal Bureš.

České dráhy svůj nemovitý majetek převádějí zejména na SŽDC, správci kolejí už prodaly majetek související s údržbou železničních tratí a nyní SŽDC přebírá nádraží. Celkem má SŽDC od Českých drah získat 1600 objektů, z nichž zhruba tisíc připadá na nádražní budovy. ČD převod nádraží na SŽDC požadují jako předpoklad pro chystané otevření trhu dotovaných železničních tratí soukromým společnostem. Převody opakovaně kritizuje majitel dopravce RegioJet Radim Jančura, označuje je za nedovolenou státní podporu. Dráhy podle něj od SŽDC dostávají více peněz, než je tržní hodnota převáděného majetku.