Loco2 porovnala služby 16 evropských železničních dopravců, které splnily úvodní kritéria. Průzkum se zaměřil na zákazníky, kteří cestují za byznysem, rodiny s dětmi, cestující s batohem, hendikepované, domácí mazlíčky, cyklisty, zákazníky cestující za zimními sporty a páry. V dalších kategoriích byla sledována kvalita a cenová dostupnost jídla nabízeného ve vlacích, tiché vozy a klidné zázemí ve vlaku, oblast životního prostředí a v neposlední řadě také rychlost.

V celkovém pořadí zvítězily Švýcarské, Německé a Rakouské dráhy, České si však coby jediný zástupce z postkomunistické země v západoevropské konkurenci nevedly vůbec špatně. Pyšné jsou zejména na prvenství v kategorii Jídlo.

„V jídelních vozech nabízíme jak klasická česká jídla, tak i mezinárodní kuchyni. Vše v té nejlepší kvalitě. Letošní rok, kdy si připomínáme výročí vzniku Československé republiky, si mohou cestující pochutnat i na speciálním menu připraveném právě k této příležitosti,“ lákal generální ředitel společnosti Pavel Krtek.

Vlaky Českých drah bodovaly i mezi batůžkáři, tedy převážně mladými lidmi, pro které jsou hlavními kritérii cena jízdenek, pohodlí a možnost odpočinku. Bronzová příčka připadla národnímu dopravci také v kategorii zaměřené na cestování párů. Zde se hodnotilo to, jak je cesta vlakem romantická a příjemná s ohledem na soukromí. Na rozdíl od většiny západních železnic totiž České dráhy ve svých vlacích často zařazují vozy s kupé i již zmíněné jídelní vozy.

Železniční společnosti, které byly podrobeny srovnání, musely provozovat vysokorychlostní vlaky na dlouhé vzdálenosti, a to alespoň na 400 kilometrů. Tato kritéria splnilo 16 železnic z celé Evropy, konkrétně Alleo, Deutsche Bahn, České dráhy, Cross Country, Eurostar, Great Western Railway, Italo, Lyria, ÖBB, Renfe, SBB, SNCF, Thalys, Trenitalia, Virgin East Coast a Virgin West Coast.

Společnost Loco2 založili v roce 2012 sourozenci Jamie a Kate Andrews milující jízdu vlakem. Chtěli hlavně zjednodušit odbavení cestujících a umožnit jim co nejjednodušší a nejpříjemnější cestování po kolejích. Jejich Velké vlakové srovnání (The Great Train Comparison) si klade za cíl upozornit na celou řadu výhod, které jízda vlakem přináší. Samotné srovnání probíhalo letos březnu a dubnu na základě třech uskutečněných cest a následného stobodového průzkumu.