Jde přitom jen o lidi, kteří si cestu vlakem kvůli pohybovému omezení rezervují předem. Kolik cestujících s handicapem využívá pro své cesty nízkopodlažní vozidla, dopravce neeviduje.

Přestavba 64 bezbariérových rychlíkových vozů vyšla ČD na 16 milionů korun. Vozy mají širší vstupní dveře pro nástup vozíčkářů a vybaveny jsou plošinou pro zdvíhání handicapovaných. Plošina, která unese 300kilogramový náklad, je vytočena mírně našikmo, takže při najíždění vozíku nehrozí propadnutí koleček, uvedl dopravce. První z těchto vozidel se do provozu začaly postupně dostávat od letošního jara.

Kvůli přepravám vozíčkářů se dříve dostaly České dráhy do sporu se soukromým dopravcem RegioJet, který patří podnikateli Radimu Jančurovi. Státním drahám vyčítal vysoké ceny, za které ČD nabízely půjčování plošin pro nástup cestujících na vozíku do vlaku. Podle mluvčího společnosti Aleše Ondrůje nyní do žlutých vlaků nastupují s pomocí nástupních můstků, kterými jsou vybaveny vozy s vyhrazenými místy pro vozíčkáře. V každé soupravě je alespoň jeden tento vůz, dodal mluvčí.

Železnice je pro pohybově postižené lidi téměř výlučně jediná možnost hromadné meziměstské dopravy. Nízkopodlažních autobusů v dálkové dopravě je v Česku velice málo.