Elektronická komerce roste v Česku rychleji, než je průměr Evropské unie, uvedla již na jaře APEK na základě dat studie nadnárodní asociace Ecommerce Europe. Zatímco meziroční růst v Evropě jako celku přesáhl loni 11 procent, v ČR to bylo více než 17 procent. Počet českých internetových obchodů podle APEK přesahuje 40 tisíc. Nejčastěji prodávají oblečení a módu, letenky, jízdenky, ubytování a vybavení domácnosti.

Půjčka jako finanční past - ilustrační foto
Předvánoční úvěry? Češi si půjčují hlavně na nečekané výdaje

"Jejich kvalitu potvrzuje to, že oproti jiným státům Evropy nepatří mezi dominantní obchody zahraniční giganti, ale místní prodejci," řekl ČTK výkonný ředitel APEK Jan Vetyška. Klíčová je vánoční sezona, která tvoří třetinu obratu českých e-shopů.

Alternativní cesty

České e-shopy dodávají zboží zejména na Slovensko. Country manažerka platební brány PayU Barbora Tyllová eviduje zvýšený zájem i o expanzi na Ukrajinu, která je vedle Rumunska a Bulharska žádanou lokalitou. "V ČR máme největší počet e-shopů na hlavu. Daří se nám expandovat. Víc je českých e-shopů v zahraničí než zahraničních v Čechách. Česká e-commerce by se tak mohla stát něčím ve stylu prvorepublikového drivera naší ekonomiky," doufá místopředseda představenstva firmy Alza Tomáš Havryluk.

Provozovatelé e-shopů však budou podle Kolesy z MALL Pay muset hledat alternativní cesty, jak minimalizovat náklady na objednávku a zajistit pozitivní cashflow. Podle něj může skončit po letošku víc e-shopů než loni. "Řada e-shopů si uvědomuje, jak náročné je se během vánoční sezony prosadit. Špatně zvolený mix způsobů doručení a platebních metod pro ně může být až likvidační," upozornil.

Problémy působí podle Kolesy i "přehřátý" logistický trh, kde je problematické vyjednání specifických podmínek a dostatečné kapacity pro malý nebo střední e-shop. Kromě omezení produktů s nízkou marží podle Kolesy čeká e-shopy hledání nových způsobů, jak minimalizovat vratky, snížit náklady na dopravu a získat peníze za zboží v co nejkratším čase.

K platbě na internetu je potřeba od roku 2021 mít tzv. chytré bankovnictví.
Black Friday: Nákupní šílenství začíná, pozor ale na podvodné slevy

S příchodem platebních aplikacích Google Pay a Apple Pay roste i podíl platby kartou. Google Pay na karetních transakcích e-shopu dosahuje podle platební brány PayU podílu až 15 procent, u přímé integrace je podíl několikanásobně vyšší. V mobilních aplikacích sahá podíl Google Pay téměř k 30 procentům, podobně je tomu u Apple Pay, uvedla Tyllová. Na vzestupu je i cashback, tedy možnost vrácení části peněz z on-line nákupu při nákupu prostřednictvím specializovaného portálu. V ČR ho podle zakladatele portálu Tipli Michala Hardyna cashback na půl milionu lidí a obrat cashback portálů letos zřejmě přesáhne 110 milionů korun.