Novela indikačního seznamu v loňském roce způsobila pokles návštěvnosti českých pojištěnců o 45 procent. „Byla to celá řada změn, které nás dost poškodily," uvedla Slišková. Takzvanou lázeňskou vyhlášku z roku 2012, která zkrátila pobyty v lázních na tři týdny a omezila opakované pobyty, zrušil Ústavní soud s tím, že platí do konce letošního roku. „Z hlediska české klientely jsme se už odrazili ode dna a věříme, že za rok to bude zase lepší," uvedla Slišková.

Přes odliv tuzemských návštěvníků nedopadl loňský rok podle Sliškové nejhůře. „Byli jsme aktivní ve světě, podařilo se nám přivézt hodně Rusů, jejich počet sice už letos kvůli restrikcím neroste, ale daří se nám zase na arabském trhu," popsala situaci ředitelka.

Lidé z centra Teplic si však v poslední době na Araby stěžují. Podle nich někteří návštěvníci z arabských států narušují při svých piknicích noční klid, nechávají po sobě v parcích odpadky a ohrožují v autech z půjčovny bezpečnost. Teplický magistrát proto s policií i zástupci muslimské obce řešil, co dál. Teplické zastupitelstvo nyní chce zjistit, zda město může přijmout vyhlášku zakazující na jeho území zahalování obličejů.

Pokles zájmu u klientů z Německa

Tržby teplických lázní byly v loňském roce 258 milionů korun, o rok dříve to bylo 255 milionů korun. Zisk před zdaněním činil 2,76 milionu korun, v roce 2012 lázně hospodařily se ziskem 8,94 milionu korun.

Politická situace v Rusku a přísná vízová politika se výrazně odráží na počtu osob, kteří ze země do Teplic přijíždí. „Lidé se bojí opustit své majetky, když neví, co bude po návratu. Ale stále tu máme okolo osmdesáti až sto Rusů. Ti, kteří už tu byli a ověřili si, že jim termální voda dělá dobře, přijíždějí znovu, pokud získají víza," vysvětlila Slišková.

Dlouhodobý pokles zájmu je u klientů z Německa. Němci před 20 lety tvořili nejpočetnější skupinu cizinců v lázních. Podle Sliškové jezdí teď už jen ti nejstarší. „V současnosti chystáme nějaké kroky na polském trhu, protože je lepší mít širší záběr právě kvůli různým výkyvům," řekla Slišková. Aktuálně jsou lázně podle ní plně obsazeny.

Sezona v lázních trvá s výjimkou vánočních svátků celý rok. Jedním z vrcholů kromě tradičního zahájení, které je spíše společenskou událostí, bude letos 6. září, kdy si Teplice připomenou příběh o vzniku lázeňské tradice. Historie lázní sahá do 11. století, kdy královna Judita založila u teplých vod k poctě svatého Jana Křtitele klášter benediktinek. Lázně proto připravily kostýmované prohlídky, pivní speciál a koncert Romana Vojtka.