Zákazníkům to má pomoci v lepší orientaci. Dosavadní způsob označování platil od roku 1990. ČTK to na sportovních veletrzích v Brně řekl předseda Asociace kempů ČR Bohumil Starý. Podle něj jsou nastavená pravidla přísná a pěti hvězdičkám v současnosti neodpovídá žádný tuzemský kemp.

„Nová kategorizace je obdobná té, která platí ve státech Evropské unie. Lidem dá lepší orientaci v tom, jaká je vybavenost poskytovaných služeb. Kempy bude objíždět komise, která bude zařízení hodnotit,“ uvedl Starý. V těch nejlépe vybavených musí být možnost placení kartou, kemp má být zabezpečený ostrahou, mít přístup k internetu, bezpečnostní schránky, restauraci, samostatnou prodejnu potravin, sanitární zařízení pro handicapované hosty a další vybavení.

Podle Starého má dnes většina českých kempů tři ze čtyř hvězdiček. Na nových pět prý dosáhne tak pět nejlepších poté, co své služby ještě vylepší. Dnes je v ČR kolem sedmi set kempů a chatových osad. Sto z nich prošlo kategorizací, jiné o ni zájem nemají. Kvalita služeb je proto rozdílná. Zatímco některé kempy jsou vybavené lépe než penziony, jiné připomínají pouze posekanou zahradu a sociální zařízení je třeba v bývalých garážích. „Hlad po ubytovací kapacitě například v Praze to toleruje,“ uvedl Starý.

Podle něj jsou rozdíly v kvalitě kempů způsobené odlišným přístupem vlastníků. Soukromníci do nich postupně investují. Tam, kde jsou majitelé obce nebo tělovýchovné jednoty, je často kvalita horší. Jedním z důvodů je klesající návštěvnost v posledních letech. Také letos se snížila asi o deset procent. Žádné přesné statistiky neexistují, ale podle Starého to vyplývá z odhadů jednotlivých majitelů. Na zájmu zákazníků se podílí především kvalita počasí. „Letošní léto nám nepřálo. Pouze v některých místech u Prahy návštěvnost neklesá, drží ji cizinci,“ uvedl Starý.

Na počty lidí, kteří do kempů jezdí, má podle něj vliv i ekonomická situace. Ta se zhoršuje. Rodiny s dětmi proto šetří na dovolené. Do ČR přestali ve větší míře jezdit Nizozemci. „V posledních letech to šlo tak o padesát procent dolů. Jezdí dál na východ do Rumunska, Bulharska a Turecka,“ uvedl Starý. Na druhou stranu prý ČR nově objevili Dánové nebo Poláci. Zájem Němců je stabilní.