Za loňský rok se vývoz zvýšil skoro o pět procent (4613 tis. hl) a vysoké nárůsty přicházejí i letos. Podle dat Českého svazu pivovarů a sladoven (ČSPS) se v červnu meziročně vyvezlo o 19 procent více, a začátek léta byl ještě silnější.

Originál ruská vodka.
Ženy neumí pít alkohol. Každá desátá si jím škodí, tvrdí odborníci

„S optimismem hledí pivovary na červencové výsledky exportu, který se oproti loňskému červenci zvedl o 29 procent,“ uvedla výkonná ředitelka ČSPS Martina Ferencová. Absolutní čísla v hektolitrech zveřejňuje svaz až na závěr roku. Exportním trhům v rámci EU vévodí tradiční Slovensko, Německo a Polsko. Mimo starý kontinent se českým pivům daří v Rusku, Jižní Koreji, ve Spojených státech a na čtvrtém a pátém místě se „perou“ Srbsko a Kanada.

„Český ležák plzeňského typu patří mezi favority nejen Čechů, ale i cizinců. V rámci porovnání letošního a loňského června se výstav ležáků v rámci exportu aktuálně zvýšil o 22 procent,“ popisuje Ferencová.

Méně, ale kvalitně

Dobré zprávy z ciziny aspoň částečně kompenzují domácí hospodský útlum. Pivo prodávané v obchodech dnes válcuje to čepované v poměru 62 ku 38. Pozitivní je aspoň fakt, že na domácí půdě roste zájem o ležáky, pokud už lidé vyrazí na čepované pivo, chtějí něco speciálnějšího.

Martin Palouš, sládek pivovaru Volt v Jablonci nad Nisou. Snímek je z 11. září.
Sládek pivovaru Volt Palouš: Naše piva jsou živá, jsou tam stále nějaké kvasnice

Ležáky loni atakovaly hranici 49 procent celého trhu, na výčepní (desítky) připadá 46,6 procenta. I proto se svaz už pošesté pustil do oslav Dnů českého piva, které mají podpořit právě domácí pivní a hospodskou kulturu, včetně jejího spojení s patronem pivovarníků, svatým Václavem.

V rámci akce, která dnes startuje, nabídnou hospody speciální piva, pivní menu, a někteří menší producenti hodlají svátek oslavit i akcí „malé pivo k obědu zdarma“.

Mobil napoví

Letos poprvé bude festival plně interaktivní. Kromě webových stránek dnyceskehopiva.cz a stejnojmenného facebookového profilu se do akce připojily i Google mapy, které by měly návštěvníky upozorňovat na nejbližší hospody a pivovary, které v rámci oslav připravily zajímavou akci či speciální pivo.

K letoším Dnům piva svaz představil i výsledky průzkumu o tom, co Češi chápou jako největší pivní symbol. Pro 54 respondentů je největším symbolem půllitr, 24 procent si pivo spojí s pěnou a pro desetinu Čechů je největším symbolem piva chmel.

Ilustrační snímek.
Roste zájem o speciální piva, oblibě se znovu těší i tmavá