Celková investice do nové stezky má být přibližně 120 milionů korun. „Když nepřijdou žádná neočekávaná zpoždění či komplikace, očekáváme, že veřejnosti se stezka otevře 30. července 2019,“ uvedl Bernd Bayerköhler, ředitel Zážitkové akademie, která je ve stoprocentně německých rukou. Mateřská společnost Erlebnis Akademie provozuje čtyři podobné stezky v Německu a jednu v Rakousku. A plánuje další expanzi do dalších zemí střední a východní Evropy.

Opakování ziskového konceptu

Konstrukce slovinské stezky bude podobná jako u předchozích projektů. Stezka i vyhlídková věž budou bezbariérově přístupné a doplněné středovým tobogánem a obchodem se suvenýry. „Stezku plánujeme dlouhou 560 metrů ve výšce přibližně 20 metrů nad zemí,“ upřesnil Bayerköhler.

Stezka v oblacích na Dolní Moravě
Stezky do oblak jsou hitem českých hor. Porovnali jsme, která je nejlepší

Místní politici projekt „Hoja med krošnjami“ podporují od loňského září, kdy navštívili Bavorský les, kde se nalézá 1,3kilometrový vzor ostatních stezek. Župan občiny Zreče Boris Površnik, pod kterou Rogla spadá, proto souhlasil s tím, že pro záměr pronajme obecní půdu. „První ještě dřevěná rozhledna byla na Rogle postavena v roce 1934 a myslím, že turisté ocení pokračování této tradice,“ uvedl Podvršnik.

DAVY NÁVŠTĚVNÍKŮ se hrnou každý den na Stezku korunami stromů Krkonoše v Janských Lázních. Nová atrakce zažívá od svého otevření 2. července velký boom.
Stezka korunami stromů táhne, již na ni vyrazilo 27 tisíc návštěvníků

Rogla ležící východně od Mariboru na severovýchodě země je významné slovinské lyžařské, ale také lázeňské středisko s rozvinutou pěší, agro- i cykloturistikou. „Stezka korunami stromů vhodně doplňuje místní udržitelný turismus,“ je přesvědčen Podvršnik.

Další lákadlo pro rozvinutý rezort

„Pro návštěvníky našeho resortu se výlet na stezku stane další zábavnou aktivitou, jejímž prostřednictvím navíc podpoří místní lidi i produkty a seznámí se s lokálními i globálními environmentálními tématy,“ přivítala záměr také Barbara Soršaková, ředitelka společnosti Unitur, která areál na Rogle provozuje.

Pro Slovinsko, jednu z pěti nejzelenějších zemí na světě, je udržitelná turistika hlavním prvkem komunikace a propagace směřované na podporu cestovního ruchu. „Vítáme všechny iniciativy a projekty, které tuto filozofii podporují. Stezka korunami stromů takovým projektem bezpochyby je,“ uzavřela ředitelka Slovinského turistického svazu Maja Paková.

Marie Jarkovská, ředitelka Stezky korunami stromů Krkonoše v Janských Lázních.
Ředitelka Stezky korunami stromů Krkonoše: Na dopravní situaci se připravujeme