Strojírenský sektor čeká v letošním roce další mírný růst o 3,7 procenta. V roce následujícím však bude již jen poloviční. Společně s výkonem sektoru porostou letos také tržby, a to v průměru o 7,1 procenta. Růstu tržeb chtějí strojírenské firmy dosáhnout především navýšením objemu zakázek, expanzí do zahraničí a růstem cen. Vyplývá to ze Studie českého strojírenství H1/2017 zpracované analytickou společností CEEC Research.

Na růstu sektoru v letošním roce se shodnou téměř všichni ředitelé strojírenských firem, v průměru se zvýší výkon českého strojírenství o 3,7 procenta. Mezi očekáváním velkých a malých a středních firem přitom není výrazný rozdíl. „V roce 2017 strojírenství dále poroste. Jeho hlavním tahounem bude opět automobilový průmysl. Vzhledem ke zpomalování poptávky na některých evropských trzích se však dá očekávat spíše mírnější růst," předpovídá Bohdan Wojnar, prezident Sdružení svazu automobilového průmyslu a člen představenstva společnosti Škoda Auto.

Donald Trump přichází.
Německé strojírenství se nebojí Trumpa ani brexitu

Český export poroste v letošním roce podle odhadů o 6,9 procent. „České strojírenství se bude v následujících obdobích odvíjet především od naší konkurenceschopnosti v zahraničí a výše přidané hodnoty našich produktů. Klasické energetické strojírenství je v tendenci stagnace již několik let. Rozvoj strojírenského segmentu mimo automobilového průmyslu bude především v oblasti obnovitelných zdrojů a u speciálních programů, jako je zbrojní průmysl," rozebírá situaci obchodní ředitel společnosti ŽDAS Lukáš Chmel.

V dlouhodobém horizontu jsou předpovědi o poznání opatrnější. Pro rok 2018 očekávají ředitelé strojírenských společností zpomalení růstu na úroveň 1,5 procenta. Velké strojírenské společnosti dokonce na 1,1 procenta, přičemž třetina z nich předpokládá dokonce pokles výkonu sektoru.

„Osobně očekávám v tomto roce stagnaci či mírný růst, v příštím roce, vzhledem k několikaleté konjunktuře, pravděpodobně nastane pokles," obává se generální ředitel společnosti Cromodora Wheels René Hilscher. „Očekávám velmi výrazné zpomalení růstu. V roce 2018 dokonce stagnaci. Bude to způsobeno omezením výroby z důvodu nedostatku pracovních sil a poklesem konkurenceschopnosti. Pokles vyvolá posílení koruny a zvýšení mzdových nákladů," vyjadřuje svoji skepsi ředitel Aplis CZ Petar Stanchev.

ženy jsou v ČR placeny za stejnou práce téměř o pětinu méně než muži
Neziskové organizace: Ženy, pracujte ve stavebnictví, dopravě a strojírenství!

Tržby by přitom oproti množství práce měly růst téměř dvojnásobně. Pro letošní rok predikují ředitelé strojírenských společností růst svých tržeb v průměru o 7,1 procenta a pro rok 2018 pak o dalších 5,7 procenta.

O něco méně optimistické jsou malé a střední firmy, které v roce 2017 očekávají růst tržeb v průměru o 6,5 procenta. „Významnější dopady na tržby exportních podniků od ukončení kurzového závazku ČNB neočekávám. Vycházím z předpokladu, že případné posílení koruny letos nebude natolik výrazné, aby se negativně promítlo do snížení konkurenceschopnosti českých exportérů. Navíc očekávám, že Česká národní banka nebude případné nadměrné posílení koruny v letošním roce tolerovat," říká Milan Cerman, předseda představenstva Akcenta CZ.

strojírenství
Strojírenství letos vzroste o 3,8 procenta, odhadují strojaři

Růstu tržeb plánují strojírenské společnosti dosáhnout především prostřednictvím navýšení objemu svých zakázek a expanzí do zahraničí. Zároveň, v porovnání s předchozím výzkumem CEEC Research ze druhého pololetí roku 2016, jsou více optimistické také pokud jde o odhadovaný růst cen jejich produkce. V současné době ho jako prostředek k dosažení růstu tržeb uvádí dvojnásobný počet firem než v uplynulém období.

Expanzi do nových segmentů strojírenství v rámci Česka nebo akvizici jiných firem zvažuje jen naprosté minimum strojírenských společností.

Českým strojírenským firmám porostou v roce 2017 také tržby z exportu, a to v průměru o 6,9 procenta. V roce 2018 pak ředitelé firem očekávají další nárůst – ve výši 5,8 procenta. Shoduje se na tom 93 procent ředitelů. Tržby z exportu porostou především velkým firmám. „Naši exportéři prokázali v posledních letech schopnost navázat zakázky a mají předpoklady překonat rekordní čísla z roku 2016. Na druhou stranu můžeme očekávat, že český export bude ovlivněn ukončením intervencí a návratem k volnému režimu kurzu koruny vůči euru. Případné vyšší posílení koruny by mohlo v korunovém vyjádření vývoz zbrzdit," popisuje situaci českého exportu Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Premiér Bohuslav Sobotka (vpravo) a moldavský předseda vlády Pavel Filip.
Moldavsko láká další české investory

Strojírenské firmy považují český export za příliš závislý na vývozu do zemí EU. „Podpora diverzifikace by jistě přispěla k vyššímu růstu a odolnosti české ekonomiky. Ovšem i tato cesta přináší svá rizika s ohledem na vyšší nestabilitu některých, především rozvíjejících se trhů, a zpomalení či zastavení liberalizace mezinárodního obchodu," upozorňuje generální ředitel Citibank Michal Nebeský.

„V Německu bohužel dochází z významné části k přelepení Made in Czech Republic na Made in Germany a k dalšímu exportu. Je to, myslím, škoda. Kdyby byly české firmy schopny exportovat napřímo a ne přes Německo, nepřicházely by o značnou část marže," připomíná jednatel společnosti Doosan Škoda Power Michal Košacký.

„Problematická je především struktura našeho strojírenství a jeho subdodavatelské zaměření, velký podíl výrobků s nízkou přidanou hodnotou. České exportní firmy by se měly zaměřit ještě více na zvyšování přidané hodnoty své produkce, inovovat a posilovat vztahy se svými koncovými zákazníky. Pokud jsou v rukou zahraničního majitele – snažit se získat co nejvíce autonomie a prostředků na svůj rozvoj," shrnuje podmínky úspěchu českého exportu do budoucna Alena Burešová, ředitelka pro průmysl a ICT společnosti CEEC Research.

„Neočekávám skokové posílení koruny vůči euru. I když se krátkodobé kurzové výkyvy spekulativního charakteru dají předpokládat, celkový trend posilování koruny by měl být relativně mírný - okolo 2,5 procent ročně. To je podstatně méně, než čeho jsme byli svědky před rokem 2009," shrnuje předpokládaný vývoj českého průmyslu a strojírenství ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Ilustrační foto
Členové OPEC dohodu o snížení produkce ropy dodržují