Desítkám lidí v pondělí přišla e-mailem upomínka, ve které je společnost C.S.Cargo upozorňuje na nezaplacenou fakturu. Součástí zprávy je příloha s koncovkou .rar, kterou odborníci doporučují nespouštět. Obsahuje totiž nebezpečný kód, který může poškodit data v počítači. Firma, která je v e-mailu podepsána, se ale od útoku distancuje. Případ už prý intenzivně řeší.

"Při kontrole jsme zjistili neuhrazenou pohledávku ve výši 4 500 korun splatnou dne 1. 12. 2018. Předpokládáme, že se jedná o pouhé opomenutí a že dlužnou pohledávku neprodleně uhradíte. Pokud jste uvedenou pohledávku již uhradili, sdělte nám prosím informace o způsobu a termínu platby," stojí například v jednom z e-mailů.

Pod zprávou je podpis jednoho ze zaměstnanců firmy. "Jméno naší společnosti a kontaktní údaje našeho zaměstnance pana Škorvánka byly zneužity v distribuci podvodného e-mailu s nebezpečnou (šifrovací) přílohou, kterou odesílá nezabezpečený polský poštovní server," uvádí společnost C.S.Cargo na svém webu.

Zpráva je ale podle ní jen phishingovým útokem. Soubor v příloze obsahuje škodlivý kód, který doporučuje v žádném případě neotevírat. "Pokud přílohu otevřete, můžete vystavit svůj počítač ohrožení a zašifrovat data v počítači," vysvětlil marketingový ředitel společnosti Aziz Jahić.

Skupina C.S.Cargo působí ve třech evropských zemích - v České republice, na Slovensku a Polsku. V současnosti zaměstnává přes 1 900 pracovníků a denně provozuje 2 400 nákladních vozidel, které křižují Evropou.