„Spuštění pro klienty plánujeme předběžně na jaro příštího roku, kdy by už mohlo službu umět více bank, a naši klienti tak budou moct okamžité platby používat pro většinu svých plateb,“ říká Tomáš Veselý z Air Bank, která již zahájila pilotní testování.

ČSOB - Ilustrační foto
Zisk ČSOB klesl o patnáct procent. Vydělala 11,5 miliardy korun

„Je důležité službu důkladně otestovat, už proto, že je to zcela nový a technicky náročný projekt, do kterého jsou zapojeny další strany. Testovat budeme jak posílání okamžitých plateb přes internetové bankovnictví, tak posílání okamžitých plateb v mobilní aplikaci,“ vysvětluje Veselý.

Platby i o víkendech

Banky se dnes podle zákona o platebním styku musí řídit takzvaným pravidlem D+1. To znamená, že platba musí být připsána na účet v jiné tuzemské bance nejpozději do konce následujícího dne po přijetí platebního příkazu.

Okamžité platby by přitom umožnily převod na účet příjemce během několika sekund 24 hodin denně, včetně víkendů a svátků. Aby však mohla být novinka efektivní, je nutné zapojení co největšího počtu bank. Příslušnou technologií totiž musí disponovat obě strany převodu.

Převod v den odeslání

Některé tuzemské banky okamžité převody umožňují již dnes, ovšem pouze mezi vlastními účty. Většina velkých tuzemských společností nabízí zákazníkům provedení platby ještě v den jejího odeslání (takzvaný systém D+0). Podmínkou však je zadání příkazu včas.

Časové limity se různí. V mBank a Raiffeisenbank je nutné příkaz odeslat do osmé hodiny ranní, Equa bank poskytuje čas do půl jedenácté a Air Bank ještě o hodinu déle. V poledne končí možnost odeslání platby D+0 klientům České spořitelny, ČSOB, Expobank, Fio banky a Moneta Money Bank. Nejdelší „platební okno“ pak nabízí Banka Creditas, kde se uzavírá půl hodiny po poledni.

Equa bank
Equa bank prudce roste zisk. Letos již přesáhl čtvrt miliardy korun