Czechtrade, státní agentura na podporu obchodu, provozuje 44 zastoupení v cizině. "Nigérie a Evropská unie mají dohodu o volném obchodu, která umožňuje dovoz českých výrobků do země v rámci legislativy EU," uvádí ředitel nově otevřené kanceláře Czechtrade v Lagosu Štěpán Ctibor Beneš.

V posledních letech se v Nigérii podařilo navázat obchodní vazby jak významným českým značkám, jako jsou Škoda Auto, Aero Vodochody nebo Veba Broumov, tak i středním a menším podnikům, jakými jsou výrobci české průmyslové trhaviny, společnosti Explosia a Austin Detonator, nebo výrobce žiletek Czech Blade.

Čtěte také: Vláda schválila aktualizovanou Exportní strategii

Páteří nigerijské ekonomiky je ropný průmysl, země je 12. největším vývozcem ropy na světě. Dalšími odvětvími, ve kterých se mohou české firmy na tamním trhu uplatnit, jsou průmyslová výroba, především pak textilní, zbrojní a stavební, ale také zásobování vodou nebo služby - stavební, IT, telekomunikační, bankovní.

Český vývoz do Nigérie se letos od ledna do listopadu propadl o 47 procent na 858 milionů korun.

V letošním roce CzechTrade neplánuje otevírat další zahraniční zastoupení. Loni do sítě  zastoupení v cizině přibylo sedm poboček, třeba v Singapuru, Peru, Íránu, indickém Bangalore či Číně.

Čtěte také: CzechTrade loni pomohl českým firmám získat zakázky za 1,3 miliardy korun