Nejbohatší i nadále zůstává Lucembursko, které je na tom téměř třikrát lépe než české země.

Česká republika se podle těchto dat pohybuje v přepočtu HDP na obyvatele na patnáctém místě. Solidní tempo růstu si udržuje její ekonomika i podle českých statistiků. Ve třetím čtvrtletí podle nich HDP meziročně vzrostlo o 2,4 procenta.

Hradčany Praha. Ilustrační foto.
Čísla roku 2018 aneb Jak se letos dařilo Česku

 „I když je růst českého hrubého domácího produktu podstatně nižší než například u ostatních zemí Visegradské čtyřky, nejde rozhodně o dramaticky slabý výsledek,“ míní analytik ČSOB Petr Dufek.

„Podíváme-li se totiž na výkon českého hospodářství v delším časovém období, zjistíme, že jsme silný růst „vybrali“ jaksi v předstihu před ostatními,“ dodal s tím, že je otázka, jak si česká ekonomika povede v dalším roce.

Pomalý pokrok

Poněkud hůře než v HDP na obyvatele si země vede v životní úrovni. Za evropským průměrem zaostává téměř o pětinu. Češi si tak mohou dovolit nakoupit o osmnáct procent méně zboží a služeb než průměrný Evropan.

Němci se podle něj mají o polovinu lépe než Češi. Vyplývá to z takzvaného ukazatele skutečné individuální spotřeby (Actual Individual Consumption, AIC), jež se skládá ze zboží a služeb, jež lidé v daném období využili.

Letiště. Ilustrační foto.
Cestovní kanceláře očekávají rekordní zájem o zájezdy. Většina destinací zdraží

Podle Eurostatu se však situace v Česku lepší, ještěv roce 2015 si mohli v porovnání s běžným Evropanem nakoupit pouze 78 procent zboží a služeb. „V posledních třech letech byl poměr AIC na obyvatele ve srovnání s průměrem EU relativně stabilní ve většině členských států. Zřetelné zvýšení však bylo zaznamenáno v Rumunsku, Litvě a Česku,“ konstatují ve studii evropští statistici.

Utrácíme peníze

„Je to momentální ukazatel, který vychází z toho, že je v Česku nízká nezaměstnanost. Firmy se přetahují o zaměstnance vyšší nabídkou platů a zaměstnanci, jak vyplývá ze statistiky, tyto peníze ochotně utrácejí,“ okomentovala pro Info.cz údaje ekonomka Markéta Šichtařová s tím, že to však ani zdaleka neznamená, že české země v životní úrovni dohánějí ty na západě Evropy.

Nejlépe se podle Eurostatu mají z tohoto hlediska Lucemburčané, Němci a Rakušané. Ti první jsou 32 procent nad evropským průměrem, druzí jej překonávají o pětinu.

Ilustrační foto
Rok 2019: Peněženky se prohnou kvůli bydlení a energiím, ale platy porostou