„Výsledky ukazují, že Česká republika se zlepšuje nejen relativně vůči ostatním státům (druhý rok za sebou je v nejlepší čtvrtině zemí), ale také v absolutním bodovém zisku. Letos to stačí na sdílené třicáté místo se Španělskem a Bahrainem (jenž udělal obrovský skok z loňského 48. místa). Pokud politici odolají chuti regulovat každičký krok našich životů, můžeme se v žebříčku posouvat výše i nadále,“ uvedl ředitel Liberálního institutu Martin Pánek.

Karlův most v Praze. Ilustrační foto
Česko skončilo v kvalitě života na 26. místě. Nejlépe je na tom Norsko

Česká republika si meziročně polepšila v oblastech velikosti vlády, právního systému a vlastnických práv a svobody mezinárodně obchodovat. Naopak mírný pokles zaznamenala v přístupu ke zdravým penězům a regulaci úvěrů práce a podnikání.

„Zvyšování ukazatele celkové ekonomické svobody v České republice je velice potěšující zpráva. Neměli bychom však zapomínat na to, že zatímco v oblasti vlastnických práv a zahraničního obchodu jsme na světové špičce, tak v oblasti velikosti vlády jsme až na 118. příčce,“ komentoval podrobné výsledky hlavní ekonom Liberálního institutu Jiří Nohejl.

Tramvaj a autobus.
Praha se v žebříčku mobility vyšplhala na 17. příčku, na Vídeň ale nestačila

„Zde bychom si měli vzít příklad ze Švýcarska (40.) či z nám v mnohém podobných pobaltských států Litvy (46.) nebo Lotyšska (75.). Mírně varujícím signálem může být i zhoršení ukazatele přístupu ke zdravým penězům, zvláště pak v situaci, kdy nás koncem roku opět čekají změny ve složení bankovní rady ČNB,“ dodal Nohejl.

Je nicméně nezpochybnitelné, že Česká republika učinila v posledním čtvrtstoletí v oblasti zvyšování ekonomické svobody obrovský skok kupředu. „Zatímco v roce 1990 obsadilo tehdejší Československo 101. příčku, za přibližně čtvrtstoletí nástupnická Česká republika přeskočila zhruba sedmdesátku zemí a nyní se ocitá na třicátém místě. Polepšuje si navíc i v posledních letech, jelikož třeba v roce 2010 obsadila stále až 52. pozici,“ zasadil žebříček do historického kontextu Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Czech Fund.

Ilustrační foto
Rovnost mužů a žen? Česko se opět propadlo, patří mu až 88. místo

Kovanda nicméně varuje před usnutím na vavřínech. „Současné snahy části politiků nebo například odborů zvyšovat míru přerozdělování a zasahovat do svobodného rozhodování podnikové a firemní sféry i jednotlivých podnikatelů tedy ohrožují nejen svobodu nás všech, ale také růst bohatství a prosperitu nás, našich dětí a vnuků a budoucích generací vůbec,“ uvedl.

První místa se nemění

Ekonomická svoboda ve světě měří míru, jakou politik a instituce daných zemí podporují ekonomickou svobodu. Letošní zpráva, která vychází z posledních dostupných dat za rok 2016, obsahuje 162 zemí a teritorií.

Eureka Tower v Melbourne (Austrálie).
Kde se žije nejlépe? Vídeň, Melbourne, Ósaka. Praha skončila šedesátá

Znovu na špici indexu jsou jako již tradičně Hong Kong a Singapur, kteří tak pokračují tak v nepřerušené řadě svých prvních, resp. druhých míst. Nový Zéland, Švýcarsko, Irsko, Spojené státy, Gruzie, Mauritius, Velká Británie, Austrálie a Kanada (na sdíleném 10. místě) zakončují první desítku. Další země, které stojí za zmínku, jsou Německo (20.), Japonsko (41.), Slovensko (53.), Polsko (54.), Francie (57.) a Čína (108.).

Nejhůře se umístily Súdán, Guinea-Bissau, Angola, Středoafrická republika, Republika Kongo, Sýrie, Alžírsko, Libye a na posledním místě Venezuela. Některé despotické země jako Severní Korea nebo Kuba do žebříčku nemohou být začleněny v důsledku nedostatku dat.

Praha. Ilustrační snímek
V jakých zemích nejlépe skloubíte práci s osobním životem? Česko je čtvrté