„Za tímto významným úspěchem stojí roky kvalitní práce odborníků z Ministerstva financí,“ uvedl ministr financí Ivan Pilný.

Šestadvacetiprocentní daň pro solární elektrárny, které byly uvedené do provozu v letech 2009 a 2010, odsouhlasili poslanci na konci roku 2010. Později ji vláda prodloužila a snížila sazbu na deset procent. Proti tomu protestovali provozovatelé elektráren.

Pražský okruh.
Kdo blokuje dostavbu pražského okruhu? Spor před volbami graduje

Žalobci během řízení namítali, že opatřeními Česká republika porušila Dohodu mezi Českou a Slovenskou Federativní Republikou a Spolkovou republikou Německo o podpoře a vzájemné ochraně investic a domáhali se po Česku náhrady škody ve výši půl miliardy.

Arbitrážní tribunál dal však za pravdu České republice a potvrdil, že garantovaná návratnost investic do solárních elektráren je stále zachována a žaloby jsou tudíž nedůvodné, informovalo na svém webu Ministerstvo financí.

To nyní věří, že stejný výsledek bude i u dalších obdobných šesti žalob o více než 3,5 miliardy korun s hrozbou dalších žalob přesahujících 20 miliard korun. „Podstata všech těchto sporů je však stejná a přestože jsou rozhodovány rozlišnými rozhodci, lze očekávat podobný výsledek,“ uvedla ředitelka odboru Mezinárodních právních služeb Ministerstva financí Marie Talašová.

Areál kde mají sídlo společnosti Liglass, a. s., a Liglass Trading CZ, se nachází v Líšném u Železného Brodu na Jablonecku. Snímek je z 21. července.
Český Liglass v Kyrgyzstánu skončil. Vláda mu vypověděla smlouvu