O situaci už Správa státních hmotných rezerv (SSHR) informovala vládu a Evropskou komisi. Ministrům předkládá návrh, aby stát ropu nebo přímo benzin a naftu koupil.

"Preferuji nákup ropy, protože to by nás nestálo ani korunu na nákladech na její skladování," řekl předseda SSHR Pavel Švagr. Správa podle něj totiž má k dispozici kapacitu v nádrži státního správce ropovodů Mero v Nelahozevsi na Mělnicku. "Pokud by padlo rozhodnutí nakoupit benzin a naftu, pak bychom potřebovali od vlády dodatečných asi 50 milionů korun ročně na jejich skladování," dodal.

Ministerstvo financí dosud nebylo o předpokládaném poklesu zásob ropy oficiálně informováno, uvedla dnes mluvčí resortu Monika Bačová. Krátkodobé vychýlení poměru nouzových zásob k celkové spotřebě podle ní nelze vyloučit. "Nemuselo by se však jednat o nestandardní situaci, neboť řada zemí EU řešila tento stav i několik let," sdělila.

SSHR na tenčící se zásoby upozorňovala už několikrát

Od začátku roku 2016 klesly tuzemské zásoby těchto komodit z 95 na 91 dnů. Ministerstvo financí tehdy uvedlo, že žádá po SSHR přípravu střednědobé koncepce skladby nouzových zásob ropy a ropných produktů.

Podle SSHR má na současný stav vliv mimo jiné loňská havárie krakovací jednotky v rafinérii v Kralupech nad Vltavou. Podnik byl loni kvůli ní odstaven od poloviny května do poloviny října, kdy bylo zpracování ropy obnoveno. Mezi důvody neplnění směrnice označila správa také rostoucí ekonomiku a vyšší spotřebu pohonných hmot v loňském roce. "V případě, že ekonomika roste, tak se spotřebovává i více benzinu a nafty. Firmy například více vyrábějí, narůstá doprava zboží. Tím pádem měsíční spotřeba pohonných hmot roste. A stejné zásoby, které dříve vydržely na 90,5 dne, tak dnes vydrží jen na 87 dní," uvedl Švagr.

Rezervy jsou nádržích společností Mero a Čepro

SSHR má na skladování a obměnu ropy a ropných produktů smlouvy se státními společnostmi Mero a Čepro, v jejichž nádržích jsou komodity uloženy. "Například u benzinu se při jeho obměně nahradí stejné množství čerstvým produktem a zásoby SSHR se pak uvolní na trh," dodal předseda.

O možném přikoupení ropy do nouzových zásob se jednalo už v předloňském roce. Mělo jít o sto tisíc tun takzvané sladké ropy, tedy nízkosirné neruské ropy, za více než miliardu korun. Bezpečnostní rada státu ale nákup nepodpořila. Nákup ropy podporoval tehdejší ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD), podle dřívějších informací s ním naopak nesouhlasil ministr financí Andrej Babiš (ANO). Mluvčí ministerstva průmyslu František Kotrba dnes řekl, že MPO stále nejvíce podporuje nákup této ropy.

"Prakticky již dva roky se snažíme ve spolupráci s ministerstvem průmyslu a obchodu hmotné rezervy doplnit nákupem takzvané sladké ropy, kterou v rezervách nemáme. Bohužel nám nebyl zatím vládou schválen," potvrdil Švagr. Řešení je podle něj mimo jiné i v souladu se Státní energetickou koncepcí, kterou ministři schválili v roce 2015. SSHR do zásob počítá i zhruba dvoudenní zásobu nafty, kterou ČR postupně převáží zpět ze skladu zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe v bavorském Kraillingu.

Pavel Bělobrádek
Lidovci chtějí udělat pořádek ve státních hmotných rezervách