V červenci se tak celkový deficit rozpočtu prohloubil podle MF výrazně méně než v jednotlivých měsících druhého čtvrtletí. "Na druhou stranu v předchozích letech dosahovaly červencové výsledky přebytků deset až 30 miliard korun. Stále tak převažuje efekt propadu ekonomické aktivity a dopady diskrečních opatření financované státním rozpočtem," uvedlo MF.

Rodina a finance - Ilustrační foto
Růst mezd bude pokračovat, ale jen opticky. Pokles zaznamenávají lidé z kultury

Podle úřadu by bez opatření souvisejících s omezováním dopadů pandemie koronaviru deficit státního rozpočtu činil 97,2 miliardy korun. MF uvedlo, že ze státního rozpočtu na boj s pandemií putovalo v podobě přímých opatření 86,5 miliardy korun. Z rozpočtové rezervy šlo především na nákup ochranných prostředků, zvýšené platby za státní pojištěnce a oddlužení vybraných nemocnic 21,4 miliardy korun. Podpora úvěrů ve formě záruk ke konci července podle MF činila z rozpočtu 32,6 miliardy korun.

Sněmovna kvůli dopadům šíření koronaviru 8. července zvýšila letošní schodek rozpočtu na 500 miliard korun. Nejvyšší deficit doposud měl rozpočet za rok 2009 kvůli dopadům světové hospodářské krize, a to přes 192 miliard korun.

Nepřekvapivý výsledek

"Vzhledem k mimořádným opatřením v souvislosti s pandemií koronaviru není další prohloubení červencového deficitu velkým překvapením," uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler. Podle něj za celý rok vykáže deficit mírně pod 500 miliardami korun.

Červencová čísla podle ekonoma Komerční banky Františka Táborského ukazují, že dopad krize není tak výrazný, jak se původně očekávalo. "Výpadek příjmů státního rozpočtu není tak dramatický, a naopak na výdajové straně stát neutrácí tak, jak si naplánoval," uvedl. Podle něj bude za celý rok schodek rozpočtu kolem 400 miliard korun.

Mariánské Lázně, ilustrační foto.
Lázním poukázky příliš nepomohly. Limity byly vyčerpány za jediný den

Příjmy rozpočtu ke konci července meziročně klesly o 46,2 miliardy na 817,1 miliardy korun. Daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení se snížily meziročně o 61 miliard na 688,6 miliardy korun. Výdaje rozpočtu meziročně stouply o 149,2 miliardy na 1,02 bilionu korun.

Inkaso daně z příjmu právnických osob ke konci července kleslo meziročně o 20,5 miliardy na 50 miliard korun. Důvodem je podle MF především posun lhůty pro podání přiznání k dani z příjmů právnických osob za rok 2019 a možnost jejího zaplacení až 18. srpna, které zajišťuje hotovost firem během recese. Dále jde o prominutí červnové zálohy na daň z příjmů právnických osob.

Meziroční pokles tržeb 

Inkaso daně z přidané hodnoty kleslo o 6,8 miliardy na 158,4 miliardy korun. V tomto případě se především negativně projevil meziroční pokles maloobchodních tržeb v březnu a v dubnu. Příjem tlumily i nižší sazby daně u pravidelné hromadné dopravy od loňského února, na teplo a chlad od letošního ledna a na stravovací služby a další služby a zboží od letošního května, upozornil úřad.

Úřad práce v Ostravě na snímku z 1. dubna 2020
Konec programu Antivirus? Raději dříve, než později, shodují se ekonomové

V případě výdajů rostly především kapitálové výdaje, a to o 45,8 procenta, tedy o 25,8 miliardy, na 82,2 miliardy korun. Běžné výdaje meziročně stouply o 15,1 procenta, tedy o 123,4 miliardy, na 940 miliard korun. Na sociálních dávkách stát vyplatil ke konci července 397,7 miliardy korun, meziročně o 48,2 miliardy korun více. Z toho na důchody putovalo 296,3 miliardy korun.

"Kromě dopadů valorizace důchodů (růst o 22,5 mld.), navýšení rodičovského příspěvku (růst o 8,1 mld. Kč) či příspěvku na péči (růst o 3,0 mld. Kč) vzrostla výplata dávek nemocenského pojištění (růst o 12,8 mld. Kč). Zde zaujímá rozhodující roli ošetřovné (růst o 8,6 mld. Kč), následované nemocenským ( růst o 3,9 mld. Kč). Dávky v nezaměstnanosti vzrostly o 1,3 mld. Kč," uvedl úřad.

Aktuální schodek značí podle opozice ekonomický rozklad  

Vláda Andreje Babiše (ANO) by podle opozice měla hledat úspory, zemi jinak zanechá v ekonomickém rozkladu a důsledky ponese další kabinet. Představitelé opozičních stran to uvedli v anketě ČTK k červencovému schodku státního rozpočtu, který stoupl na 205,1 miliardy korun z červnových 195,2 miliardy. Podle Pirátů nynější výsledky v sobě skrývají i šanci, že by konečný výsledek rozpočtu nemusel dosáhnout na schválených 500 miliard.

Letošní červencový výsledek je nejhorší od vzniku ČR. Podle místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury potvrzuje dlouhodobou kritiku nehospodárného počínání vlády. "Samo ministerstvo financí uvádí, že bezmála polovinu schodku, 97,2 miliardy korun, činí propad nesouvisející s potlačením dopadů koronaviru," zdůraznil v tiskové zprávě. To podle něj dokládá, že ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nezvládla sladit výdaje a příjmy státu a zadlužuje občany.

Dosud byl ke konci července nejvyšší schodek rozpočtu v roce 2009, a to 76,2 miliardy korun. "Hodnota 97,2 miliardy je rekordní, neporovnatelná s celosvětovou velkou hospodářskou krizí v letech 2008 a 2009, navíc za období, kdy se státní rozpočet pohyboval často v přebytku," dodal Stanjura. Kabinet podle něj nechá za sebou zemi v ekonomickém rozkladu. "S důsledky se bude potýkat především další vláda, která místo předvolebních dárečků bude muset myslet na udržitelnost hospodaření státu," uvedl.

"Existuje dobrá šance, že celkový schodek by mohl byt nižší, nežli schválených 500 miliard," sdělil ČTK místopředseda rozpočtového výboru Mikuláš Ferjenčík (Piráti).

Schodek podle předsedy hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury nemusel být tak vysoký. "Kdyby vláda přijala návrhy SPD na škrty nepotřebných výdajů, jako jsou inkluze ve školství, dávky nepřizpůsobivým a platby politickým neziskovkám propagujícím Evropskou unii, pozitivní diskriminaci či migraci," sdělil ČTK Okamura.

Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová ČTK napsala, že zásadní období pro ekonomiku teprve přijde. "A to ve chvíli, kdy se začnou vypínat jednotlivé podpůrné státní programy na pomoc firmám. Pak se teprve ukáže, kolik pracovních míst přežije, a naplno se to projeví i ve výdajích sociálního systému," uvedla. Vláda by podle ní měla hledat úspory ve výdajích. "Zatím se k tomu vůbec neodhodlala. Čím později tak učiní, tím hůř. Nejde se zadlužovat donekonečna," dodala.

Místopředsedkyně Starostů a nezávislých (STAN) Věra Kovářová uvedla, že prohloubení schodku se dalo očekávat. "S napětím však budeme vyhlížet výsledky za třetí čtvrtletí, respektive za září, a také vývoj nezaměstnanosti. Vláda zatím nestihla realizovat plánované výdaje včetně investic," napsala Kovářová ČTK.