Programové období bylo ze strany ČR uzavřeno 30. března, kdy Evropské komisi odeslala závěrečné dokumenty všech 19 operačních programů. Jejich součástí jsou žádosti o vyplacení posledních 1,2 miliardy eur, u kterých Evropská komise ještě ověřuje správnost čerpání dotací. Odhady nevyčerpaných peněz se tak mohou ještě mírně změnit.

Zástupci koaličních stran informuji o výsledku jednání ohledně dalšího fungování koalice.
Koalice pokračuje. Pochybnosti kolem aféry Lipno má vyvrátit audit

Podle náměstkyně ministryně pro řízení sekce evropských fondů a mezinárodních vztahů MMR Olgy Letáčkové investice z Fondu soudržnosti a Evropského fondu pro regionální rozvoj tvořily v letech 2007 až 2013 v Česku 34 procent všech vládních kapitálových investic a přispěly k ročnímu růstu českého hrubého domácího produktu dvěma procenty.

S použitím evropských peněz se podle MMR vybudovalo například 4526 kilometrů kanalizačních svodů a postavilo nebo modernizovalo 147 čistíren odpadních vod. Na modernější vodovody a kanalizaci je tak nově připojeno víc než 600 tisíc domácností. Podporu z evropských fondů získalo 90 procent základních a 75 procent středních škol, dále veřejná doprava, podniky a výzkum. "Díky politice soudržnosti a desítkám tisíc podpořených projektů se podařilo vytvořit více než 94 tisíc nových pracovních míst, z toho více než 6000 v oblasti výzkumu," uvedlo MMR.

Ilustrační foto.
V Evropské unii je rekordně nízká nezaměstnanost

Za úspěch nynější vlády považuje vyčerpání víc než 96 procent přidělených peněz ministr financí Andrej Babiš (ANO). "Přišli jsme do situace, kdy se evropské peníze čerpaly málo nebo vůbec, chyběly projekty a vůle situaci zlepšit. Díky našemu nasazení a krizovému managementu se podařilo odvrátit hrozbu, že Česko o přidělené peníze přijde," uvedl. Původní prognózy počítaly v nejhorším možném případě s nedočerpáním až 85 miliard korun z EU.

V nynějším programovém období 2014 až 2020 je pro Česko připraveno téměř 24 miliard eur (650 miliard korun). Na konci loňska měla ČR smluvně zajištěno 86,6 miliardy korun, tedy 14,2 procenta z vyčleněných peněz. MMR počátkem února odhadlo, že letos by se mohlo vyčerpat dalších 53 miliard korun.

Intervence České národní banky proti posilování koruny způsobily, že koncem minulého programového období bylo Česko nuceno po přepočítání dotací na českou měnu zintenzivnit čerpání. Jako problém, se kterým se MMR u dotací potýká, to předloni jmenovala ministryně Karla Šlechtová (za ANO). Po letošním ohlášeném ukončení intervencí a očekávaném posílení koruny vůči euru lze naopak v nynějším období do roku 2020 očekávat, že objem dotací přepočtený na českou měnu se ztenčí.

Kontejnerová loď
Euro za 26 korun? Takový kurz očekávají exportéři po konci intervencí