Chorvatsko, Itálie nebo Slovensko. To jsou tradičně nejčastější cílové destinace Čechů pro zahraniční dovolené. Letos za ně přitom zaplatí víc než dřív. Vysoká inflace totiž donutila řadu cestovních kanceláří zájezdy zdražit o deset až patnáct procent. Úbytek klientů však nepozorují.

„Šetření na dovolené se neprojevuje, právě naopak, kromě letních dovolených lidé rezervují i zájezdy na zimu, nejvíce do exotiky,“ informovala mluvčí cestovní kanceláře Čedok Kateřina Pavlíková.

Průzkum Deníku přitom ukázal, že více než polovina lidí jezdí na zahraniční dovolenou právě s cestovkou, ostatní pak takzvaně po vlastní ose.

Chorvatsko láká na krasnou přírodu a teplé počasí. Ilustrační snímek
Kam na dovolenou? Lidé si připlatí v Maďarsku či Chorvatsku, draho bude i doma

Tento poměr je u letních pobytů podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláři ČR Jana Papeže dlouhodobý. „Je mýtus, že sehnat si ubytování při cestě na vlastní pěst vyjde levněji než zájezd. Záleží na stylu cestování. Lze ušetřit, ale na úkor služeb a s větším rizikem. Nejde porovnávat ubytování v hostelu či v soukromí při dovolené po vlastní ose se zájezdem, kde bydlíte v apartmá ve čtyřhvězdičkovém hotelu,“ řekl Papež.

Při výběru dovolené z nabídky cestovních kanceláří lze navíc cílit na různé akce. Ty využívá kolem čtvrtiny lidí z ankety Deníku. Podle Papeže přitom mohou dosáhnout třeba při takzvaném first minute na slevu až čtyřicet procent. Hoteliéři totiž při začátku prodeje nové sezony nasazují nižší ceny a ty pak postupem času rostou. Funguje to tedy podobně jako u letenek.

Plánovat už v lednu

Kdo měsíce dopředu ví, kdy a kam chce jet, může tedy ušetřit. „Nejvýhodnější nákup letních prázdnin byl rezervací dovolené v předstihu. Kdo takto koupil už v lednu a únoru, ušetřil dost peněz a mohl si vybrat,“ souhlasil Aleš Kotek z cestovní kanceláře České kormidlo.

Podle něj jsou teď ceny na hlavní sezonu třeba na Jadranu v červenci a srpnu mnohdy násobně vyšší, navíc kapacity se plní, někde jsou vyprodané. U Českého kormidla týdenní pobyt s polopenzí v Chorvatsku a vlastní dopravou na prázdninové termíny rezervovala čtyřčlenná rodina v červnu nejčastěji v rozmezí od 27 do 30 tisíc korun. Itálie s balíčkem all inclusive light vyšla ještě o deset tisíc dráž.

Podle zjištění Deníku jsou potraviny v Chorvatsku obecně mírně dražší než v Česku. Turisté si však pořádně připlatí za jídlo a nápoje v restauracích a bistrech. Ať už v uličkách měst či při plážích
Dražší Chorvatsko: Čevabčiči a brambory za 400 korun. Obchody čekají nával Čechů

„Už v červnu nastala panika, lidé byli nuceni měnit preference a rezervovat to, co bylo volné – místo Chorvatska a Itálie klienti berou Bulharsko a Turecko, citelně roste zájem také o Černou Horu,“ popsal Kotek s tím, že pobyty v hlavní sezoně na Jadranu byly minulý měsíc meziročně o patnáct procent dražší.

Albánie a Černá Hora na vzestupu

Nejoblíbenější destinace klientů Čedoku zůstávají stejné jako v loňském roce, tedy Turecko, řecké ostrovy, Bulharsko, Egypt nebo Španělsko, včetně Kanárských ostrovů. Skokany léta jsou Albánie a Černá Hora. Z poznávacích zájezdů se pak daří nejvíce okruhům v Egyptě, na Madeiře, v Turecku nebo eurovíkendům, tradičně žebříčku vévodí Londýn, Paříž, Řím a Lisabon. 

Zdroj: DeníkČesko za babku

Průvodce Deníku, jak se v roce 2023 nezbláznit z velkého zdražování. Kde se dá ušetřit a nebude to lidi bolet. Jak změnit některé návyky a nesnížit si životní úroveň. Od jídla přes domov k zábavě až třeba po dovolenou.

Vyhledávanou možností úspory je často last minute s odjezdem do pár dní od rezervace. „Dovolená v zahraničí zakoupená na poslední chvíli vychází srovnatelně nebo dokonce levněji než ubytování v Česku,“ upozornila mluvčí Čedoku Pavlíková.

Síla měny a inflace

Menší náplastí pro peněženky Čechů může být silnější česká měna oproti dolaru, egyptské libře a hlavně euru. U toho se kurz aktuálně blíží čtyřiadvaceti korunám za euro, před rokem to přitom bylo zhruba o korunu více. Na dovolené v některé ze zemí eurozóny tak může čtyřčlenná rodina ušetřit díky silné měně i několik tisíc korun. Strmý pád pak v předchozích měsících zažila turecká lira, což při směně nahrává Čechům mířícím také do této žádané destinace.

Češi si i přes zdražování dovolenou u moře ujít nenechají. Ušetří raději jinde. Ilustrační foto
Krize a zdražování? Dovolenou u moře si Češi neodřeknou, šetří jinde

Výdaje za dovolenou v zahraničí ovlivňuje také inflace v Evropě. Podle hlavního ekonoma společnosti Cyrrus Víta Hradila z tohoto pohledu letos vychází z tradičních destinací nejhůře Maďarsko, kde si lidé oproti loňsku připlatí přes osmadvacet procent. S vyššími cenami je ale nutné počítat i na sousedním Slovensku. „V oblíbeném Chorvatsku je to pak necelých deset procent,“ sdělil Hradil již dřív.

Mezi tipy pro bezinflační dovolenou pak ekonomové zmiňují například Maltu či severněji položené Nizozemsko nebo Švédsko.