Hru ale chtějí rozšířit i mimo školní lavice. „Postupem času chceme udělat i verzi pro seniory nebo uspořádat celonárodní soutěž ve hraní Fakescape,“ prozradil Hanus.

Projekt Fakescape vznikl v rámci mezinárodní soutěže Peer-to-Peer. Ve finále ve Washingtonu vyhrál na konci ledna druhé místo. V zahraničí je o hru velký zájem. Organizátorům se ozývají ze Švédska, Maďarska, Polska, ale i Spojeného království a Ameriky. „Teď se zaměřujeme na překlad hry do angličtiny,“ řekl Hanus.

S roustoucím zájmem ale bylo třeba rozšířit kolektiv. „Dva členové odjeli na Erasmus, jedna je na praxi v rozhlase a další člen ještě pracuje. Zbyli bychom jen dva a to se zvládnout nedá. Navíc proč k tomu nepustit další lidi, kteří o věc mají zájem,“ vysvětlil Hanus. Tým se tak nedávno rozrostl o více než deset členů.

Princip hry:
• Hráči se ocitnou v roli novináře, který pracuje v období před imaginárními prezidentskými volbami v roce 2028.
• Řešitelé se postupně zabývají ověřováním informací, pracují s textem, zkoumají titulky i manipulaci s fotografiemi.
• Cílem hry je naučit hráče kriticky přemýšlet o informacích.

Účastníci hry, kteří již dezinformacím unikli, neskrývají nadšení. „Byli jsme velmi spokojení, určitě to budeme opakovat. Studenti pochopili, že s informacemi je nezbytné pracovat a nemůžou věřit každému slovu, které si přečtou na internetu,“ řekl zástupce ředitele pro teoretickou výuku na Střední škole polytechnické Jílová v Brně Zdeněk Pavlík.

Bojovat s dezinformacemi lze mnoha způsoby. „Když si přečtu něco překvapivého, raději se ještě podívám na ověřené zahraniční weby,“ popsal svůj způsob odhalování nepravdivých informací student Marek Mrázek.

HANA KOTOUČOVÁ