"V případě, že zohledníme i výplatu dividend v průběhu roku, zakončí pražská burza rok s mírným ziskem. Celkově byl vývoj podobný jako v celé Evropě. Po poměrně krvavém začátku roku se akcie uklidnily a pohybovaly se spíše ve vlnách chvíli nahoru, chvíli dolů. Výraznější výkyv směrem dolů nastal po červnovém brexitu, nicméně měl jen krátké trvání a fakticky odstartoval růstový trend ve druhé polovině roku," popsal vývoj na trhu analytik J&T Banky Milan Lávička.

Největším propadákem byly akcie Kofoly: minus 26 procent

Je to patrně dáno nepříliš povedeným úpisem akcií a nízkou likviditou. Nedařilo se ani pojišťovně VIG (minus 17 procent), která i přes výrazný růst v závěru roku nedokázala odmazat propad, který přišel po oznámení odpisu nehmotných aktiv a zklamání z dividendy. Komerční banka (minus 11 procent) také investory zklamala snížením očekávaného výplatního poměru dividendy po zvýšení kapitálových požadavků od ČNB.

Dařilo se naopak Unipetrolu (15 procent), který opět obnovil plný výkon po velké havárii z minulého roku a po dlouhé době oznámil dividendu. S dvouciferným ziskem zakončí rok také akcie Stock Spirits (11 procent), kterému se konečně podařilo stabilizovat tržní podíl v Polsku a revidoval akviziční politiku po nátlaku některých akcionářů.

Pražská burza se po letech konečně dočkala nového titulu, který zvýšil likviditu a přilákal nové investory

Domácím investorům tak největší radost udělaly akcie Moneta Money Bank. Ta pod značkou Moneta vynesla těm, co akcie nakoupili hned po jejím uvedení na trh, 21,4 %. I ti, co dokupovali v poslední tranši na akciích neprodělali a navrhovaná dividenda ze zisku je nejvyšší na českém trhu, upozornil analytik záložny Creditas Roman Koděra.

Ani likérka Stock podle Koděry investorům letos nezhořkla a vydělala jim 11 procent. Dividendový příběh je nadále patrný u akcií společností Philip Morris a Pegas Nonwovens. Zde investoři sází na stabilitu a cíl managementu vyplácet udržitelnou míru dividendy. Akcionáři výrobce cigaret si za letošní rok odnesou zhodnocení přes osm procent a na akcionáře Pegasu zbylo přes pět procent.

Tradiční a osvědčené akcie investorům radost letos neudělaly

Tradičně nejsilnější společnosti domácího trhu, tedy akcie s největšími objemy obchodů, letos svým dlouhodobým akcionářům moc radosti nepřinesly. U akcií Komerční banky, Erste bank a ČEZ se tak nejvíce vyplatila strategie využití propadů na několikaměsíční minima, když se situace na trzích vyhrotila, tak jak tomu bylo v případě pádu ropy v únoru nebo když Británie dobrovolně odhlasovala v referendu vystoupeni z EU. ČEZ klesl o 3,7 %, Erste bank o 2,7 %.

Akcie telekomunikačního gigantu O2 si nakonec připsaly růst přes 3 %. Rok 2016 byl posledním pro akcie těžařské společnosti NWR. Její akcie byly kvůli podání žádosti o restrukturalizaci staženy z obchodování. Počátkem května ztrácely 30 %, dodal Koděra.