Antivirový obr Avast hodlá podruhé vstoupit do stejné řeky. Stejný krok totiž připravoval už před sedmi lety, z americké technologické burzy Nasdaq ale nakonec s odkazem na nepříznivé makroekonomické podmínky vycouval.

Nyní je společnost výrazně větší. Vloni navíc pohltila konkurenční brněnskou firmu AVG a její akcie z burzy stáhla. Agentura Reuters na podzim odhadovala, že londýnská burza by mohla Avast ocenit až na čtyři miliardy dolarů (81 miliard korun). Tím by se firma založená před třiceti lety Eduardem Kučerou a Pavlem Baudyšem stala jednou z nejcennějších technologických společností, jejichž akcie se v Londýně obchodují.

Avast
Produkty AVG poprvé pod značkou Avastu

Hlavní budova Avastu se sice nachází na Pankráci, firma však má oficiálně sídlo v Nizozemsku. Se 435 miliony instalací je největším poskytovatelem softwarových bezpečnostních řešení na světě, podle tržeb jí patří druhé místo za kalifornským Symantecem. Po koupi AVG jí v regionu zůstal ještě jeden silný konkurent – bratislavský Eset se 110 miliony uživatelů.

Téměř polovinu akcií Avastu dosud vlastní otcové zakladatelé. Největším akcionářem je lucemburský fond CVC Capital Partners, který za 29procentní podíl před čtyřmi lety zaplatil miliardu dolarů (asi 21 miliard korun). Část akcií vlastní také samotní zaměstnanci.

Ilustrační foto.
Český Avast dokončil akvizici nizozemské firmy AVG Technologies

Avast vloni utržil 780 milionů dolarů, jeho hrubý zisk činil 451 milionů dolarů (v přepočtu 9,5 miliard korun). Letos očekává růst ve vyšších jednotkách procent. Firma zaměstnává 1700 zaměstnanců, z toho šest stovek vývojářů.

Není to první případ, kdy se původem česká firma objevila na londýnské burze. V minulosti tam své akcie nabízel například výrobce léků Zentiva, plzeňská likérka Stock či těžební firma NWR.

Ilustrační foto
Eset odhalil nový vir. Mobilním telefonům s Androidem mění PIN a šifruje data