V současné době je na trhu k dostání asi 25 oficiálně uznaných odrůd českého česneku. „Nejoblíbenější je česnek italského typu s velkým obsahem sirných látek. Při skladování dlouho vydrží. Nyní také letí zimní a ozimé česneky," přiblížil vedoucí Centra aplikovaného výzkumu zelenin a speciálních plodin v Olomouci Karel Dušek.
Vede genobanku, která shromažďuje unikátní sbírku asi 650 dlouhodenních česneků. Podobnou kolekci má už jen Hebrejská univerzita v Jeruzalémě, která ovšem ochraňuje česneky krátkodenní.
Každopádně současná situace na trhu nahrává spotřebitelům. Podle odhadu ministerstva zemědělství by letos měli sedláci sklidit asi dva tisíce tun česneku, což je o zhruba 150 tun více než loni. „Od předloni klesla prodejní cena českého česneku v průměru o 40 až 50 korun za kilogram. Za poklesem stojí jeho zvýšená dostupnost u domácích pěstitelů," vysvětlil potěšující zprávu Darek Reli z hypermarketů Globus.
Že je na trhu českého česneku dostatek a za poměrně přijatelnou cenu, pociťují i vědci z Hané. Ještě před dvěma lety museli úrodu na svých polích před sklizní koncem června a začátkem července chránit doslova vlastním tělem před nájezdy nenechavců. V praxi to vypadalo tak, že si sbalili spacáky a na polích během služby přespávali. „Letos sklizeň proběhla relativně v klidu, protože je česneku dost," doplnil Dušek.
To dokládají i čísla statistiků. Zatímco v roce 2010 sedláci česnekem oseli pouhých 67 hektarů, letos už to bylo 236 hektarů. Sklizeň ovšem nebyla všude stejná. Zatímco středočeským pěstitelům se dařilo mimořádně dobře, sucha příliš nepřála jejich kolegům na Moravě.
Velký zájem o český česnek potvrzuje na svých stránkách i jeden z nejvýznamnějších českých šlechtitelů Jan Kozák. Přiznává, že jeho firma není schopna uspokojit veškerou poptávku. Varuje přitom, že současnou situaci se snaží zneužít někteří spekulanti, kteří pod značkou „český česnek" prodávají dovezený materiál na internetu, kolem silnic, na tržištích nebo dokonce i na vyhlášených výstavních akcích. Počet případů nekalých praktik přitom podle něho narůstá geometrickou řadou.
Současný boom nebude podle Karla Duška pokračovat věčně. Dokonce odhaduje, že příští rok bude osevních ploch zase ubývat. „Pohybuje se to ve čtyřletých amplitudách. Když je česneku nedostatek, tak se všichni vrhnou na jeho pěstování. Příští rok už zase nebude, protože ho neprodají. Podobně je to třeba u kmínu. Cena v těchto komoditách létá až o sto procent," dodal Dušek.