Firma se se svým systémem CES Battery Box prosadila v mezinárodní konkurenci 431 firem ze 13 zemí světa. Jedná se o unikátní systém, který propojuje výrobu elektrické energie z obnovitelných zdrojů s jejím skladováním.

„Naším cílem je přispět k nezávislosti lidí na okolním prostředí. Pokud například svítí slunce, celá domácnost funguje na tuto energii. Večer pak dům využívá energii, která se přes den uloží v bateriích,“ vysvětluje Martin Kuba, bývalý ministr průmyslu a obchodu, jehož skupina OIG je většinovým vlastníkem startupu OIG Power, vyrábějícího systémy CES Battery Box.

"U zařízení si je možné nastavit, na co chcete energii ze solárů. Pokud například víte, že odpoledne přijedete z práce a budete si chtít dobíjet elektromobil z energie, kterou máte zadarmo ze svých solárních panelů, battery box ji bude uchovávat a ostatní spotřebiče v domácnosti přepne na elektřinu ze sítě. Ovládání lze snadno provést přes aplikaci v mobilním telefonu,” dodává Martin Kuba.

Systém má velikost zhruba jako lednička. Vytvořenou energii lze uchovat a posléze využít v domácnosti v jakoukoli požadovanou dobu.

Dokáže se také díky chytrému softwaru například i podívat, jaké bude počasí a zda bude dost slunce, aby se baterie dobily. Pokud vyhodnotí, že ne, dokáže si je dobít přes noc ze sítě, kdy má zákazník například levnější tarif, a touto elektřinou pak přes den zásobovat domácnost. Tím významně přispívá majitelům ke snižování nákladů na elektřinu.

V Česku má CES Battery Box za sebou první úspěšné realizace v rodinných domech i v průmyslové oblasti.

„Máme za sebou už řadu úspěšných instalací u rodinných domů, kde vidíme obrovský potenciál, stejně jako u malých firem. Výhradní zastoupení pro náš Battery Box v rámci České a Slovenské republiky získala společnost ČEZ,“ dodává Martin Kuba. Na pořízení systému je navíc možné získat dotace v programu Nová zelená úsporám.

Také EU deklaruje, že je připravena přispívat dotacemi na tyto obnovitelné zdroje. Další slibné trhy pro tento systém jsou i mimo EU, například v USA, kde už jsou malé fotovoltaické elektrárny nainstalovány po tisících.