Obliba zimních lyžařských pobytů v zahraničí je trvale vysoká a letos tomu není jinak. Roli přitom sehrává celá řada okolností. Jednou z nich je, že ve vyšších horských polohách, které v Česku chybí, bývají sněhové podmínky mnohem lepší. Navíc jsou sjezdové tratě bezchybně upravené a na vleky se nečeká věčnost. Lákadlem je mnohdy také kvalita gastronomie a ubytovacích služeb, v kombinaci s rostoucími cenami v tuzemsku, které se stále více přibližují zahraničním – ovšem bez zmíněných předností.

Zima je někdy zrádná

Zimní radovánky však nejsou bez rizika. Sníh, zledovatělé plochy, vysoká hustota návštěvníků na malé ploše a někdy i nedisciplinovanost dělají své. O pohmožděniny, zlomeniny a úrazy kloubů není nouze.

Čtěte také: Nový sníh lákal o víkendu do hor, část lyžařů ale odradil mráz

Jako občané Evropské unie mají Češi základní lékařskou pomoc v cizině zaručenou bezplatně, a to na základě pojištění v libovolné tuzemské pojišťovně. Jenomže zde mluvíme skutečně o základních službách, jakákoliv komplikace – byť jen malá – může pro člověka znamenat nepříjemné překvapení. Selský rozum proto velí nevyjíždět bez cestovního pojištění, nejlépe ve spojení s pojištěním odpovědnosti za škodu.

Úraz v bílé nádheře

Je dobré vědět, že tuzemské pojištění v cizině nepokrývá spoluúčast pacienta (je-li taková povinnost v dané zemi uzákoněna), nejrůznější poplatky, nákup léků, zubní ošetření ani delší pobyt v nemocnici. „A pokud dojde k úrazu v těžším terénu, většinou zasahuje i horská služba, aby zraněného dopravila na místo, které je dostupné zdravotníkům. To představuje dodatečné náklady. Další výdaje je nutné připočíst, pokud pacient potřebuje převoz domů sanitkou anebo vrtulníkem," říká na toto téma obchodní ředitel pojišťovny Slavia Jan Vlček.

Vyprávět o placených zásazích horské služby by mohl vyprávět nejeden český návštěvník slovenských hor – a přitom tamní ceny jsou porovnatelné se zdejšími. A co ještě cenová úroveň v alpských zemích!

Přečtěte si: Sněžení zvýšilo zájem o zimní pneumatiky na dvojnásobek

Mezi státy s vůbec nejdražší zdravotní péči v Evropě patří Švýcarsko, za kterým následuje Francie, Itálie a Rakousko, když pomineme severské země. Ty přece jen nejsou tak častými cíli českých lyžařů.

Člověk by měl být připravený na všechno – i na to, že nešťastnou shodou okolností způsobí úraz jinému. Jiří Cívka z pojišťovny Generali uvádí v této souvislosti případ z Německa: „Od naší zákaznice vymáhal advokát zraněné německé lyžařky skoro dva miliony korun a německá zdravotní pojišťovna uplatnila nárok na 240 tisíc korun. Nakonec jsme se dohodli na mimo-soudním vyrovnání, které však také nebylo nízké, šlo o milion korun. Vzhledem k dostatečnému cestovnímu pojištění byly přímé výdaje naší zákaznice minimální."

Pozor na čaj s rumem

Pro klasické sjezdové lyžování na značených tratích postačí běžné cestovní pojištění. Pokud však někdo plánuje jezdit na lyžích nebo na snowboardu mimo vyznačené tratě, měl by mít pojištění extrémních sportů.

I v případě cestovního pojištění bývá ve výlukách uvedena konzumace alkoholu. Proto pozor na nemírnou konzumaci svařeného vína, které v bufetu na svahu tak výtečně chutná a přivádí člověka do euforie. Například v Rakousku vážnější úrazy na svazích prošetřuje policie a zkouška alkoholu v krvi je samozřejmostí. Pozitivní výsledek pak znamená značné problémy, obzvláště v případě, když člověk zranil někoho jiného.

S helmou na hlavě

A není radno zapomínat ani na správnou lyžařskou výbavu. Předpisy se mění země od země, ale ochranná helma je už často povinná, hlavně u dětí. Její nošení lze však doporučit každému lyžaři bez rozdílu věku.

Možná jako zajímavost uveďme, že v Evropské unii existuje jedna země, která má i zvláštní policejní pořádkové jednotky určené pouze pro dozor na svazích. Je jí Itálie. 

close Neštěstí někdy chodí i po horách info Zdroj: DENÍK zoom_in

Jozef Gáfrik