"Zástupci AbeBooks nám to zatím telefonovali a informaci v dopise potvrdila i prezidentka Mezinárodního svazu antikvárních knihkupců Sally Burdonová," řekl dnes Tomáš Mařík z pražského antikvariátu Valentinská, který protest zorganizoval. Na úspěch českých antikvářů dnes upozornil deník Právo.

Likvidace konkurenčních obchodů? Evropská komise se zaměří na Amazon

Antikvariáty zdaleka nejsou v dnešním světě, který chrlí knižní novinky každým dnem, mrtvou záležitostí. Mají své stálé klienty i nové zákazníky a velká část jejich obchodu se děje na internetu.

Většinu internetových portálů v posledních letech koupila firma Amazon, sloučily se pod hlavičkou jediného portálu AbeBooks.com. Ten v říjnu oznámil, že od 30. listopadu nebude již spolupracovat s prodejci v Česku, Polsku, Maďarsku, Rusku a Jižní Koreji. Někteří antikváři na protest proti tomu vstoupili do stávky a své knihy dočasně stáhli z nabídky.

Omluva od zástupců AbeBooks

AbeBooks svůj zamýšlený krok zdůvodnil změnou providera, který zprostředkovává platby a který ve zmíněných zemích neoperuje. Burdonová v dopise, který má ČTK k dispozici, českému antikvariátu tlumočila omluvu od zástupců AbeBooks a vyjádření o tom, že obchodníci z pěti zmíněných zemí nebudou od portálu odstřiženi ani tento měsíc, ani v budoucnu.

Výzva pražského antikvariátu, aby vedení AbeBooks přehodnotilo své rozhodnutí, vyvolala mezi kolegy v zahraničí a u mezinárodních sdružení antikvářů ohlas. Na projev podpory téměř 500 antikvariátů po celém světě pozastavilo spolupráci s AbeBooks.

"Na podobné kroky jsou v zahraničí hákliví ještě více než u nás. V USA, Německu, Francii nebo Anglii reagují velmi podrážděně, když někdo má monopol a snaží se takto ovlivnit trh," řekl Mařík. "Je to dobrá věc, i když my jsme to jen spustili, obří práci udělali (zahraniční) kolegové, kteří bez ohledu na finance šli na prázdniny. Znamená to, že je důležité nebát se… a třeba napsat (zakladateli a řediteli Amazonu) Jeffu Bezosovi a on na to reaguje," doplnil.

Nový obchod Amazon 4-star v New Yorku
Nejlepší zboží pod jednou střechou. Amazon otevřel čtyřhvězdičkový obchod