Obchodní centrum Spektrum patří k jedněm z vůbec prvních v Česku. Přesto i v současnosti nachází zákazníky, které oceňují jeho menší rozměry, nepřeplněnost a chutné rychlé občerstvení. K nejčastějším výtkám na jeho adresu pak patří dojem stísněnosti a vyšší ceny. Ty plně neodstranila ani rekonstrukce z roku 2006.

CPI proto Spektrum na konci června příštího roku nadobro zavře a poté zbourá. Na jeho místě pak do půldruhého roku za 300 milionů korun postaví otevřený pás samostatných obchodů, pro který zvolila označení „strip mall“.

„Nové Spektrum se bude vymykat standardům obdobných projektů,“ slíbil investiční manažer CPI Ondřej Křivanec. Autory návrhu jsou Chapman Taylor Architects, okolí centra pak má na starosti firma Šmídová Landscape Architects. Cílem je otevřít před Vánoci 2020.

Na míru vyšší kupní síle

„Není tajemstvím, že v okolí blízkých Průhonic bydlí lidé s výrazně vyššími příjmy a kupní silou až o 40 procent vyšší, než je průměr ČR. Právě tito lidé jsou klíčovou klientelou Spektra,“ upřesnil Křivanec s tím, že CPI použije kvalitní materiály a přinese propracovanou zahradní architekturu sestávající z třiceti druhů rostlin a čtyř druhů stromů.

V novém obchodním centru bude pouze dvacet obchodů. Pokud by byla přidělená plocha nájemcům malá, budou si ji moci rozšířit o druhé patro.

Společnost CPI patří díky aktivům v hodnotě osmi miliard korun k nejvýznamnějším realitním skupinám v zemi. Vlastní a provozuje například pražský obchodní dům Quadrio nebo nákupní centrum IGY v Českých Budějovicích, ale také kanceláře, bytové jednotky, hotely, průmyslové a logistické areály. Firma sídlí v Lucembursku a její akcie jsou obchodované na frankfurtské burze.