Všeobecně patří mezi nejčastější pojistné události na zahraniční dovolené úrazy, stomatologická péče a zažívací potíže. Mezi časté problémy je pak možné přiřadit i úpal, kožní nemoci a alergii. Nikdy proto nevynechejte cestovní pojištění už v základní výbavě. Sám to tak dělám už léta. Za malou částku získáte pocit jistoty a k němu záruku nepřetržité asistenční služby.

Nepodceňte prevenci

Exotická dovolená má specifická úskalí, na která je nutné připravit se s dostatečným předstihem. Jakémukoli zkažení úžasných zážitků lze většinou úspěšně předejít, když člověk nepodcení prevenci.

Pokud plánujete cestu do tropických a subtropických oblastí, měli byste si ověřit, jaké očkování potřebujete. Turisté přitom tento aspekt rádi opomíjejí. Tak o tom alespoň vypovídá statistika. Před pobytem v rizikové oblasti nenavštíví lékaře až sedmdesát procent turistů. Očkování přitom není záležitost na poslední chvíli, v ideálním případě byste měli navštívit lékaře tři měsíce (nebo alespoň měsíc) před odjezdem. A také platí, že očkování není zadarmo, i když je pravdou, na tento účel přispívají částečně i zdravotní pojišťovny.

Srovnejte si bezplatně ceny cestovního pojištění a ušetřete.

Díky očkování se vyvarujete nejen dlouhého léčení, ale i toho, že výlohy budete nakonec platit z vlastní kapsy. V podmínkách cestovního pojištění totiž obvykle najdete větu, že pojištěná osoba musí učinit vše k odvrácení vzniku pojistné události. A tím je také podstoupení očkování.

Do většiny exotických oblastí se očkuje zejména proti žloutenkám A a B. Stejně tak nutná je však i ochrana proti břišnímu tyfu. Vězte, že žloutenka typu A je nakažlivá už dva týdny před prvními příznaky, takže nemoc může postihnout nejen nezodpovědného cestovatele, ale celé okolí.

Pozor na hygienu

Ani pětihvězdičkový hotel totiž člověku nezajistí naprosté bezpečí. Stačí, aby zaměstnanci kuchyně neměli dostatečné hygienické návyky a problém je na světě. Stačí tak málo, jako například uskladňovat zeleninu a syrové maso na stejném místě. Zelenina se snadno kontaminuje, a když se nepovaří, stává se pro středoevropského strávníka rizikem. V neznámých podmínkách byste tedy měli dávat přednost tepelně upravené stravě.

Při cestách do zahraničí se rozhodně nespoléhejte jen na pojištění obsažené v platebních kartách. Karty mívají omezený limit pojistného plnění, který může být nedostatečný.

Většina pojišťoven nabízí pojištění zvlášť do Evropy, zvlášť do USA a do ostatních států světa, jsou však i výjimky. Například pojišťovna Union zařazuje do „Evropy" také následující země: Turecko, Alžírsko, Maroko, Tunisko, Kypr, Egypt, Izrael, Jordánsko, Arménii, Ázerbájdžán a Gruzii.

Nezapomeňte, že nejpohodlnějším a nejrychlejším způsobem záruky lékařské péče i asistenčních služeb vždy bylo a bude cestovní pojištění sjednané moderně, přes internet.

Užívejte si na cestách co nejvíce zábavy a starosti o vlastní bezpečí přenechte našemu serveru.

JIŘÍ PATÁK
Autor je ředitelem portálu Chytryhonza.cz