Počet zájezdů za první tři čtvrtletí 2017 meziročně stoupl o více než půl milionu. Tahounem růstu byla především hlavní turistická sezona, která dosáhla nejlepších výsledků od roku 2011. Ve srovnání s rokem 2016 vykázaly největší nárůsty především arabské destinace – Egypt, Turecko a Tunisko.

Předprodej zájezdů na léto 2018 přitom naznačuje další úspěšnou sezonu. Cestovní kanceláře začaly zájezdy na letní období nabízet vloni v říjnu. Do konce prosince přitom slibovaly až čtvrtinové slevy z katalogových cen. Nabídka se okamžitě setkala s velkým zájmem klientů.

Cenově zvýhodněné zájezdy jsou dále nabízeny také v průběhu ledna a února s průměrnou výší slevy kolem 15 procent. Trend včasného nákupu dovolené pokračuje a dle prvních odhadů lze očekávat obdobné přírůstky jako v roce 2017. V předstihu typicky plánují zejména rodiny s dětmi, které již znají termín své letní dovolené a preferují možnost rezervace oblíbeného hotelu se zázemím pro děti a animačními programy.

Asociace českých cestovních kanceláří varovala, že nákup dovolené na poslední chvíli se nemusí vyplatit a výše slevy i nabídka ubytovacích kapacit je v předprodejích vyšší. Proti minulým sezonám roste průměrná cena zájezdu a dokládá orientaci zákazníků na kvalitnější služby, čtyř- a pětihvězdičkové hotely, stravu v režimu all inclusive a leteckou dopravu.