Vlaky na elektrické trakci mají průměrné stáří 40 let, na motorové trakci 20 let. Změnu má přinést chystaný nákup vlaků drahami a později i jejich konkurencí na železnici, řekl Horák ČTK.

ČD by podle smlouvy s krajem z roku 2009 měly nakoupit nové vlaky za 875 milionů korun. Z hejtmanství podle Horáka dopravce dosud dostal informaci, o jaký typ vlaků má kraj zájem. Dokument schválila dozorčí rada ČD. Firma by nyní měla vypsat výběrové řízení na nákup vozů.

Další nové vlaky by do regionu měla přinést konkurence. Kraj chce od konce roku 2016 na část tratí vyhlásit výběrové řízení, do kterého by se mohli přihlásit ČD i soukromí dopravci. Na hejtmanství si od toho slibují nové vlaky pro tyto trati i lepší cenu. Předloni kraj zveřejnil oznámení o záměru ve věstníku EU, letos by měl rozhodnout o rozsahu nabídkového řízení a délce trvání smlouvy s vítězem.

Kraj může konkurenci podle dnešní smlouvy s ČD otevřít až 55 procent tratí. Podle Horáka by to bylo ideální, záleží ale i na ekonomických podmínkách. Podle něj nejspíš podmínkou kraje bude, aby vítěz tendru obsluhoval trati s novými vlaky. Doprava tak podle něj patrně vyjde dráž, než jak ji dnes pro kraj se starými soupravami zajišťují ČD. Dnešní cena činí asi 100 korun na kilometr.

"Soukromí dopravci nás přesvědčují, že cena bude nižší, ale garantovat to nikdo nedokáže. Na Slovensku tomu tak nebylo," popsal Horák. Podle něj musejí být na kraji obezřetní. "Abychom příliš nezatížili rozpočet kraje a nedostali se do problémů," uvedl.

Letos kraj podle schváleného rozpočtu bude na provoz veřejné železniční dopravy doplácet 590 milionů korun. Příliš ambiciózní požadavek na počet nových vlaků by v budoucnu mohl sumu zvýšit. "Složitá situace je v tom, že má-li být zahájení provozu v prosinci 2016, bavíme se o rozpočtech 2017+ a je obtížné říct, jaký rozsah obnovy si můžeme dovolit," uvedl náměstek.

Konkurence však podle něj naopak může přispět ke snížení ceny, za kterou jsou pro kraj ochotny jezdit ČD. Nižší ceny přinesla v minulosti konkurence i mezi autobusovými dopravci. Navíc lepší komfort nových vlaků by měl k cestování na železnici přilákat nové cestující. Víc peněz vybraných na jízdném by krajský doplatek snížilo.