„Budeme připraveni na naše klienty od 17. června," uvedl Beneš. Poškození lidé by na obchodní místo firmy měli přijít se žádostí o poskytnutí této podpory, která by měla být potvrzena obecním či městským úřadem. Potvrzení od pojišťovny není podle Beneše potřeba. Podrobnosti energetická společnost zveřejní na svém webu.

Pomoc se ale týká především zákazníků v Ústeckém a Středočeském kraji. V jižních Čechách a v Praze vlastní distribuční síť jiné firmy. „Chtěl bych vyzvat jak Jihočeskou energetiku tak Pražskou energetiku, aby následovaly ČEZ v tomto vstřícném chování vůči zákazníkům. V chování, které od firmy představuje silný znak společenské odpovědnosti," prohlásil Nečas. Obě společnosti by se podle něj měly snažit svými nabídkami přiblížit firmě ČEZ a premiér se s jejich zástupci podle svých slov rád sejde.

„Věřím, že určitě nezůstanou stranou. Otázka je, zda se přiblíží těm parametrům, které udělal ČEZ. Já bych je k tomu chtěl vyzvat," poznamenal premiér.

Pražská energetika (PRE) připravuje stejné opatření jako ČEZ. „Máme připravený bonus pro zákazníky ve stejném rozsahu. Bude určen pro domácnosti, kde obytnými prostory prošla voda," řekl mluvčí PRE Petr Holubec. Podle jeho předběžného odhadu by se to mohlo týkat řádově stovek odběrných míst.

„Pražská energetika také nebude vyžadovat potvrzení od městských částí, že dané odběrné místo bylo zaplavené. Znalost terénu, to, že naši technici na místě situaci řešili, nám umožňuje, abychom kvalifikovaně rozhodli sami," doplnil Holubec.

Už dříve PRE darovala milion korun společnostem, které se specializují na pomoc lidem v zatopených oblastech Prahy.

E.ON počítá s tím, že uvolní pět milionů korun zaplaveným obcím

Společnost E.ON, která zajišťuje distribuci elektřiny a plynu v Jihočeském kraji, počítá s tím, že uvolní pět milionů korun obcím, které postihly povodně a spadají do její distribuční sítě . „Co se týká podpory konkrétních domácnostem zasažených velkou vodou, zatím nic konkrétního připraveného nemáme. Ale hledáme variantu, kterou bychom i tuto formu pomoci nabídli," řekl mluvčí E.ON Vladimír Vácha.

Podporu zákazníkům zasaženým povodněmi nabídl už minulý týden i alternativní obchodník s elektřinou a plynem Bohemia Energy. „Mezi naše zákazníky, kteří byli povodní postiženi, rozdělíme částku dva miliony korun. V případě vysokého počtu žadatelů jsme samozřejmě připraveni objem pomoci navýšit, tak aby pomoc byla smysluplná," uvedl při oznámení o pomoci jednatel Bohemia Energy Jiří Písařík.

„Naše společnost směřuje humanitární podporou po povodních na konkrétní projekty a konkrétní poškozené instituce. Jako jedni z prvních jsme se rozhodli pomoci pražské ZOO, která ohlásila škody ve výši téměř 100 milionů korun. CENTROPOL ENERGY zaslal na obnovu tamního dětského areálu 200.000 korun. Další podporu na konkrétní projekt zvažujeme také v Ústí nad Labem, kde však ještě není situace stabilizovaná," uvedl pro Lukáš Pokrupa, obchodní ředitel a člen představenstva CENTROPOL ENERGY.

Podporu nabízejí zaplaveným zákazníkům i plynárenské firmy

Společnost RWE, která zajišťuje distribuci mimo jiné v Ústeckém, Středočeském a Královéhradeckém kraji, finančně přispěje na opravu plynových zařízení domácnostem, které mají přípojku a odebírají plyn. Pražská plynárenská nabízí svým zákazníkům slevu na plynové spotřebiče, které si lidé koupí místo zařízení zničeného záplavami

ČEZ svůj záměr odpustit platby tři měsíce při zatopení nad půl metru oznámil už v pondělí. Dnes ředitel firmy po jednání s premiérem, který se s původní nabídkou podle svých slov „nemohl úplně spokojit", pomoc rozšířil o odpuštění platby těm „méně" zaplaveným. Účtována tak bude pouze daň z přidané hodnoty a daň z elektrické energie.

Podporu, kterou polostátní firma při odstraňování následků letošních povodní tímto způsobem poskytne, generální ředitel Beneš odhadl na základě zkušeností z roku 2002 a údajů pojišťoven někde mezi 50 až 100 miliony korun.

Nečas dnes připomněl, že po opadnutí vody bude energetickou síť výrazně zatěžovat například dlouhodobé používání vysoušečů. „Byl jsem ujištěn, že ČEZ dělá všechno pro to, aby tyto sítě byly funkční," poznamenal předseda vlády. Právě dlouhodobé vysoušení by za normálních okolností výrazně zvedlo náklady povodní už tak poškozených domácností i firem.

Podle premiéra by lidé, kteří byli zatopeni méně než na 50 centimetrů, ale vysoušení by u nich trvalo déle než měsíc, měli mít v závislosti na majetkových a příjmových poměrech možnost požádat úřady o okamžitou mimořádnou pomoc.