„Nastavení smluv na výkup elektřiny ve Francii zaručují našim projektům očekávanou míru návratnosti,” uvedl Tomáš Pleskač, ředitel divize Nová energetika a distribuce ČEZ, hlavní důvod angažmá společnosti v zemi galského kohouta. Doplnil, že cílem je zvýšit zisk z obnovitelných zdrojů o tři miliardy korun.

ČEZ vstoupil na francouzský trh už vloni v létě, když koupil devět rozestavěných větrných farem od developerské společnosti Abo Wind. Ty jí umožňují během pěti let instalovat a sto megawattů výkonu a dalších 15 let se těšit z dotované výkupní ceny elektřiny.

Plovoucí větrná elektrárna
ČEZ koupil rozestavěné větrné elektrárny ve Francii

Rozvojové plány má společnost také v Německu a zkoumá podmínky v ostatních evropských zemích. Do roku 2023 má chce mít v obnovitelných zdrojích instalovaný výkon až tisíc megawattů.

„V Německu máme nový hybridní kontrakt na údržbu, který nám umožňuje využívat znalosti z provozu rumunského parku Fantanele-Cogealac. Naše aktivity v Německu a ve Francii nám přinesly lepší pozici pro vyjednávání kontraktů s výrobci větrných turbín,“ uvedl Martin Pacovský, který v ČEZ vede útvar obnovitelných zdrojů.

V Rumunsku ČEZ provozuje největší pevninský park v Evropě o výkonu 600 megawattů. V Německu pak její dceřiné společnosti provozují 53 větrných elektráren o celkovém instalovaném výkonu téměř 135 megawattů. Také Německo je pro firmu díky stabilnímu investorskému prostředí zárukou dobré návratnosti.

Větrná elektrárna
ČEZ koupil v Německu další větrné elektrárny