Hlavním důvodem je podle makléřů vysoká poptávka, která ovlivňuje ceny. „Objektů k rekonstrukci je v nabídce více, jejich cena je tak příznivější. Lidé proto přizpůsobují své požadavky trhu a zájem o objekty před rekonstrukcí se zvyšuje,“ říká Pavel Hassmann ze společnosti RE/MAX.

Byty. Ilustrační foto.
Ceny nájmů se vyškrábaly na rekord. Metr nyní vyjde na 245 korun za měsíc

Svou roli hrají i vysoké ceny bytů v souvislosti s obtížnější dostupností hypoték. Část Čechů kvůli tomu začíná o chalupě uvažovat v kontextu dlouhodobého bydlení. „S ohledem na ceny nemovitostí ve městech se zvyšuje počet lidí, kteří hledají chalupu, kterou si mohou rekonstruovat dle představ a následně využívat pro stále bydlení,“ vysvětluje Hassmann.

Stavební firmy mají plno

Rostoucí zájem o rekonstrukce potvrzují i odborníci: „Pozorujeme zvýšený zájem o stavební materiály určené pro rekonstrukci jako jsou sanační omítky a technologie pro odvedení vlhkosti spodních staveb,“ říká Petr Vaněrka ze sítě stavebnin PRO-DOMA.

Zásadní zásh do rozpočtu přitom nemusí znamenat ani přestavba chalupy na trvalé bydlení. Problémem ale může být nedostatek pracovních sil. „Sehnat stavební firmu či řemeslníky je téměř nemožné, většina z nich má vyblokovaný kalendář na několik měsíců dopředu,“ konstatuje Vaněrka.

Ilustrační foto.
Pražský Žižkov čeká stavební boom. Bude potřeba přistavit i nové školy

Čas mezi prodejem dosavadního bydlení a stěhováním do nového se tak může protáhnout. Ani to však některé zájemce neodradí. „Setkal jsem se s případy, kdy zájemci kupovali nemovitost k rekonstrukci s tím, že budou minimálně rok žít v provizoriu. Souběžně jsme prodávali jejich byt a za stejné prostředky kupovali chalupu,“ vypráví Hassmann.

Kupte si tvrz či faru

V nabídce realitních kanceláří jsou i unikátní objekty s historií, jako například roubenky, bývalá fara nebo třeba tvrz. Ty však podle odborníků vyžadují specifický přístup k rekonstrukci. „Jde o časově i finančně náročnou aktivitu. Ale na druhou stranu rozumím tomu, že budoucí majitel získá výjimečný objekt, který lze využít k rozmanitým účelům, od vlastní rekreace po podnikatelský záměr,“ dodává Hassmann.

A o jakých cenových rozmezích hovoříme? Výjimčné objekty v perfektním stavu a ve skvělé lokalitě mohou zájemce vyjít i na více než 10 milionů korun. Ty nejlevnější naopak seženete již od 250 tisíc.

Vzít si půjčku? Pokaždé tím lidé vstupují do rizika.
Chudých v Česku ubývá, ale stále jich je téměř 300 tisíc