„Novinkou letošní zimy jsou pobyty u moře na Kapverdských ostrovech. Díky neustále rostoucímu zájmu o koupání a nákupy v Emirátech jsme rozšířili zájezdovou kapacitu již od poloviny září," uvedl marketingový ředitel Čedoku Tomáš Brejcha.

Maledivy, Colombo na Srí Lance, Dakar v Senegalu, Mauritius a Bali jsou letošními novinkami v zimní nabídce cestovní kanceláře Exim tours. První tři budou operované letadly společnosti Travel Service. „Přímé lety s technickým mezipřistáním budou provozovány letouny Boeing 737–800," uvedla mluvčí firmy Vlaďka Dufková. Dálkové letadlo tak ani v letošní zimní sezóně nebude k dispozici.

Některé dovolené ale zdražily

Ceny zájezdů do hlavních exotických destinací se podle Tomáše Cikána z Eso Travel meziročně nezměnily, některé dovolené ale zdražily. „Například vzrostla cena poznávacích zájezdů do Barmy v lednu ze 76.000 na 98.000 korun, protože USA zrušily embargo. Zdražily také zájezdy do Brazílie, kvůli posílení místní měny," uvedl Cikán.

CK Fischer na letošní zimní sezónu rozšířila nabídku zájezdů v Dominikánské republice o letovisko Samana, nabídne také víc hotelů v Mexiku a na Kubě. S destinacemi u Rudého moře CK na zimní sezónu nadále počítá. Podle mluvčího Jana Osúcha nemůže Egyptu cenově žádná jiná destinace v zimě konkurovat. „Naše podzimní a zimní nabídka hotelů i termínů odletů do Egypta je zhruba stejná jako loni. Věříme, že situace v Egyptě bude nadále klidná a tato destinace bude stejně jako v loňském roce na špičce zájmu lidí, kteří chtějí strávit podzim a zimu u moře," dodal Osúch.

Roste zájem o plavby luxusními zaoceánskými loděmi

CK Alexandria, která pro přepravu klientů využívá pravidelných linek leteckých společností, v zimě nově nabídne zájezdy do Vietnamu, Indie, na Bali, Jamajku a do Kostariky. „Roste také zájem o plavby luxusními zaoceánskými loděmi, proto jsme letos do nabídky zařadili hned čtyři různé plavby s českým delegátem – Baltský okruh, Okruh Západním Středomořím, Norské fjordy a Kouzlo západního Karibiku," uvedl marketingový ředitel CK Petr Šatný.

V případě poznávacích zájezdů je u Čedoku letos novinkou cesta za horskými gorilami v Ugandě, okruh Himalájemi, velký okruh Barmou, kombinace jižního Vietnamu s Kambodžou nebo okruh severní Koreou.

Nejpopulárnějšími exotickými destinacemi pro české dovolenkáře zůstávají Egypt, SAE, Keňa, Thajsko, Zanzibar, Kuba, Dominikánská republika a Mexiko. Cestovky nyní nabízí slevy za včasnou rezervaci, dopravu z regionů na pražské letiště či parkování na letišti zdarma.

Letos vycestuje do exotických zemí podle odhadu analytické společnosti Mag Consulting asi 140.000 českých turistů, z toho služeb cestovní kanceláře využije 60.000 lidí.