Zatímco loni v květnu stál metr čtvereční na Vysočině třináct tisíc korun, letos v květnu už to bylo osmnáct tisíc korun.

Za větším zájmem stojí i důsledky koronavirové epidemie. „Většina lidí bude letos trávit dovolenou v Česku a ti, kdo mají volné finanční prostředky, se poohlížejí po vlastním objektu k rekreaci,“ sdělila Hana Kořínková, manažerka týmu inzertních služeb Sreality.cz.

Větší zájem o nemovitosti určené k rekreaci zaznamenala také realitní makléřka Petra Lopatková, která má pod palcem Jihlavu a okolí. „Po koronaviru je o chaty a chalupy větší zájem, takže lidé teď tyto objekty hodně kupují. A tím, že je větší zájem, tak tím pádem roste i cena,“ vysvětlila hlavní důvod zdražení Petra Lopatková.

Vysočina (ceny nabídek chat a chalup)

květen 2019: 13000 korun/metr čtvereční

květen 2020: 18 korun/metr čtvereční

31 procent rozdíl

Při hledání vhodné chaty se lidé hodně zaměřují na to, zda je v okolí nějaký les, řeka či vodní plocha vhodná ke koupání.

„Záleží i na samotné nemovitosti, v jakém je stavu. Lidé jsou náročnější, už moc nechtějí chaty bez sprchy. Nebo hledají alespoň nějaké možnosti k jejímu vybudování. Chtějí také vlastní pozemek. Když je totiž pozemek kolem chaty jiného majitele, nebo obce, tak takové nabídky odmítají,“ doplnila Lopatková.

Zvýšení těchto cen na Vysočině je navíc třetí největší v rámci celé republiky. „Ceny jsou specifické. Záleží, v jakém stavu chata je, jak je velký pozemek a samotný objekt a mimo jiné také, o jakou lokalitu se jedná,“ přemítala Petra Lopatková.

Každý inzerát v kategorii chaty a chalupy na Sreality.cz zhlédlo v průměru třikrát více zájemců za den než loni, a inzerenti tak dostali čtyřikrát více odpovědí přepočtených na jeden inzerát a den než v loňském roce.

„Na našem portále jsme zaznamenali významný nárůst zájmu o nabídky v této kategorii. Oproti loňskému květnu vyhledávalo přímo chaty a chalupy celkově o sedmačtyřicet procent uživatelů více,“ poznamenala Šarlota Smutná, datová analytička Seznam.cz.