Ludwig van Beethoven (1770-1827) si nechal vlasy ustřihnout, aby je roku 1826 dal svému příteli, rakouskému klavíristovi a skladateli Antonu Halmovi. Expert na knihy a rukopisy u Sotheby's Simon Maguire ještě před aukcí řekl, že s kadeří, která byla později zasazena do malého rámečku, se pojí "asi nejlepší příběh" ze všech položek, jež se dnes v rámci aukce hudebních a literárních rukopisů dražily.

Obraz Mikuláše Medka Akce I (Vajíčko)
V Česku se prodal nejdražší obraz Mikuláše Medka. Kupec zaplatí 57 milionů

Halm údajně slavného skladatele požádal o tento dárek pro svou ženu Marii. Beethoven si však nejdříve z přítele vystřelil a poslal mu kozí chlupy. Podle samotného Halma později Beethoven popřel, že by přítele napálil, a svalil vinu na druhé. Napodruhé už mu ale daroval skutečně vlasy.

Darovat vlasy bylo běžné

Slavný skladatel se s méně známým kolegou setkal v roce 1815 a spřátelili se. Halm později upravil pro dva klavíry Beethovenův smyčcový kvartet Velká fuga B dur a pravděpodobně v té době mu dal Beethoven ústřižek svých vlasů. Halm před svou smrtí v roce 1872 Beethovenovu kadeř věnoval svému žákovi Juliu Epsteinovi, po jehož smrti zůstala v rodinném majetku.

Kladívková cena pramene skladatelových vlasů se vyšplhala na 35 tisíc liber, celková cena tedy s 25procentní aukční přirážkou činila 43750 liber.

Vlasy slavných osobností se v dražbách neobjevují tak často, nejsou ale ani nijak vzácné, protože darovat někomu jako upomínku pramen svých vlasů bylo v 18. a 19. století velice běžné. Například v roce 2013 se v dražbě prodala kadeř předposledního rakousko-uherského císaře Františka Josefa I. za téměř 14 tisíc eur (360 tisíc korun). V roce 2015 se pak pramen vlasů Wolfganga Amadea Mozarta vydražil za 35 tisíc liber (více než jeden milion korun). Za vysoké částky se v minulých letech prodaly i odstřižky vlasů Elvise Presleyho, Che Guevary nebo Abrahama Lincolna.

Obraz nahé Mony Lisy vznikl jako záměrné falsum
Nahá Mona Lisa. Ústřední bod výstavy zamířil do Francie z Prahy