Až pětina lidí, kteří uvažují o úvěru na bydlení, se s představou o vlastním domově může rozloučit. Bude muset zůstat v nájemním bytě. Alespoň podle odhadu bankovních analytiků. Od října totiž hypoteční ústavy zpřísní pravidla pro poskytování hypoték.

Devět ročních příjmů

Důvodem je rozhodnutí České národní banky (ČNB). Podle něj by neměla výše půjčky přesáhnout devítinásobek čistého ročního příjmu. To znamená, že člověk s průměrnou mzdou dostane hypotéku ve výši maximálně 2,6 milionu. To může být problém třeba v Praze či Brně, kde jsou vysoké ceny bytů.

Daleko přísnější je však druhá část. Celková měsíční splátka všech úvěrů, tedy nejenom hypotečního, ale třeba i na televizor či auto, by neměla převýšit 45 procent čistých příjmů. „Jakmile začnou růst úrokové sazby nebo nezaměstnanost, mohla by se část domácností dostat do potíží,“ odůvodnil to guvernér ČNB Jiří Rusnok.

Kolik stojí hypotéka

Pomoc od rodičů

„Změny nejvíce pocítí samožadatelé s relativně nízkým příjmem a situace se může zkomplikovat i lidem, kteří už nějaké úvěry mají,“ říká Lucie Drásalová ze společnosti Partners.

Podle expertů se tak budou lidé pokoušet nová pravidla obcházet, jak se dá. Například tím, že zruší kontokorenty. „Do celkové finanční angažovanosti se počítají všechny úvěry, tedy i neúčelové půjčky a úvěry na kreditních kartách,“ říká Petra Kopecká z Raiffeisenbank. Řada lidí si bude brát půjčku ve dvou, nebo o ni bude žádat třeba s rodiči.

Experti se také obávají, že někteří lidé převedou současné půjčky k firmám s vysokými úroky, které ale pracují anonymně. „Mohou se vyskytnout případy půjček od subjektu nereportujícího do úvěrových registrů,“ říká Michal Teubner z Komerční banky.

Kromě zpřísnění pravidel se dá očekávat i zdražení půjček. ČNB totiž ve středu zvýšila základní úrokové sazby, od kterých se odvíjejí i úroky u bank. Některé již brzkou změnu avizovaly.