Přirovnání ke komixovému Iron Manovi rozhodně není náhodné. Abyste si totiž mohli novinku pořídit, měli byste mít na účtu podobné jmění, jako fiktivní miliardář. Přístroj totiž stojí astronomických 340 tisíc liber, v přepočtu více než devět a půl milionu korun. A pozor, zásoby jsou omezené. Vyrobeno bylo pouhých devět kusů. Informoval o tom zpravodajský server NBC News.

Oblek navrhl anglický vynálezce Richard Browning a vyrobila ho společnost Gravity Industries, kterou v roce 2017 jako start-up založil. Skládá se z pěti malých kerosinem poháněných turbínových motorů. Dva se nachází na každé paži a jeden na zádech. Podle Selfridges dokáže vyvinout výkon více než tisíce koňských sil a vydrží létat až čtyři minuty.
Přístroj, pojmenovaný po hrdinovi ze starých řeckých bájí Daedalus (Daidalos), je podle NBC schopný vynést člověka až do výšky dvanácti tisíc stop, tedy více než 3,5 kilometru.
„Je to čistá forma trojrozměrné svobody pohybu,“ řekl NBC Browning. Podle svého autora představuje přístroj novou éru v oblasti cestování. Připouští však, že může trvat poměrně dlouhou dobu, než dosáhne globálního využití. „Stejně jako první automobily, které byly hlučné, neefektivní a zapáchaly, máme před sebou dlouhou cestu, než budeme cestovat pomocí raketových obleků,“ dodává.

Během loňského roku Browning svůj vynález několikrát předvedl veřejnosti. V listopadu s ním dosáhl rychlostního rekordu v kategorii „nejvyšší rychlost dosažená tělem ovládaným oblekem s tryskovým pohonem“. Pokus se uskutečnil na jezeře poblíž města Reading na jihu Velké Británie a stroj při něm dosáhl rychlosti 51,5 kilometru za hodinu.
Létání s Daidalem podle Browninga nevyžaduje extrémní fyzickou zdatnost. „Je potřeba o něco menší síla, než k udržení těla ve vzduchu napnutýma rukama opřenýma o opěradla dvou židlí,“ uvedl pro NBC.
Lidé jsou myšlenkou jet packu fascinováni již desítky let. První pokusy o jeho výrobu sahají do šedesátých let dvacátého století, kdy se nyní již neexistující společnost Bell Aerospace pokusila o několik testovacích letů svého „raketového pásu“.

Ten v roce 1961 předvedla americkému prezidentu Kennedymu a v roce 1964 na Světové výstavě v New Yorku. Zahrál si i ve filmu, v roce 1965 s ním ve filmu Thunderball letěl agent 007 James Bond.
Žádný z výrobků se však nedokázal prosadit, z části proto, že je poměrně obtížné ho řídit. Daidalos také není jediným jet packem na trhu. Společnost Jetpack Aviation z Kalifornie nedávno prodala jeden ze svých výrobků s označením JB-10, ale další prodej přerušila minimálně do chvíle, než dokáže do přístroje implementovat parák.
Výrobce letadel Boeing zase miulý rok vydal pobídku k soutěži, jejímž cílem je vývoj osobního zařízení schopného svislého startu i přistání.
